Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Nowy projekt rozbudowy infrastruktury turystycznej w pobliżu Odry

Cztery pasażerskie przystanie żeglarskie w Ścinawie, Dziewinie, Lubiążu i Brzegu Dolnym, które połączy szlak rowerowy o długości 100 km, powstaną w ramach nowego projektu rozbudowy infrastruktury turystycznej w pobliżu Odry. Koszt inwestycji to ponad 37 mln zł.

O szczegółach projektu poinformowano podczas wtorkowego briefingu prasowego.

„Zależy nam, aby podkreślić walory turystyczne mniejszych, ale również atrakcyjnych miejsc w naszym regionie. Inwestycja jest projektem kompleksowym, który za sprawą ścieżek rowerowych, szlaku odrzańskiego oraz linii kolejowych doskonale połączy dolnośląskie gminy” – podkreślił marszałek województwa Cezary Przybylski.

Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna zrzeszające ponad 60 samorządów z terenu Dolnego Śląska oraz pięć gmin partnerskich – Ścinawę, Wołów, Brzeg Dolny, Prochowice i Chocianów.

W ramach inwestycji w Ścinawie, Dziewinie, Lubiążu i Brzegu Dolnym zbudowane zostaną pasażerskie przystanie żeglarskie na Odrze. Każda z nich będzie dysponowała miejscami postojowymi dla jachtów, łodzi motorowych czy kajaków. Połączy je nowy szlak rowerowy o długości 100 km, umożliwiający bezpieczną komunikację pomiędzy poszczególnymi portami. Ścieżki rowerowe wybudowane zostaną na trasie Wołów – Lubiąż, Wielowieś – Ścinawa, Wielowieś – Prochowice i Chocianów – Szklary Dolne.

Prezes Stowarzyszenia Rzeczpospolita Samorządna Michał Rado zwrócił uwagę, że w obliczu trudności wynikających z trwającej pandemii koronawirusa, projekt ma szczególne znaczenie, gdyż coraz więcej osób poszukuje możliwości obcowania z naturą i odpoczynku na świeżym powietrzu. „Nasz projekt łączy dolnośląskie samorządy i pomaga wykorzystać ich potencjał turystyczny” – dodał.

Projekt obejmuje tereny atrakcyjne pod względem przyrodniczym. Są wśród nich: obszar NATURA 2000 „Łęgi Odrzańskie”, Obszary Chronionego Krajobrazu „Lasy Chocianowskie” czy „Dolina Odry”.

„Nasza inwestycja umożliwi udostępnienie perły architektury, jakim jest wspaniały klasztor cysterski w Lubiążu. Zatem turysta będzie mógł np. przyjechać koleją do Wołowa, w Wołowie przesiąść się na rower i dojechać do klasztoru. Myślimy także o kolejnych inwestycjach rowerowych w kierunku Prusic i Stawów Milickich” – zapowiedział burmistrz Wołowa Dariusz Chmura.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 37 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 32 mln zł. Planowany czas zakończenia inwestycji to koniec września 2023 r.

źródło PAP/fot.projekt: firma ASPA

Zobacz podobne

Zawodniczki Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego na pucharowym podium

PL

Łukaszewska-Trzeciakowska: konstrukcja morska dla elektrowni jądrowej stanie się turystycznym portem

AB

Polskie Malediwy na Półwyspie Helskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie