Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ukraina/ Marynarka wojenna otrzymała dwa kutry patrolowe od USA

Marynarka wojenna Ukrainy poinformowała we wtorek o otrzymaniu od USA dwóch kutrów patrolowych typu Island. To część amerykańskiego wsparcia na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa morskiego Ukrainy – zaznaczono.

Statek przewożący dwa odremontowane kutry patrolowe, które służyły dotąd w amerykańskich siłach morskich, a dokładnie – w Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USCG), wypłynął 8 listopada z portu w Baltimore. We wtorek patrolowce wpłynęły na ukraińskie wody terytorialne. Końcowy punkt trasy to port w Odessie – informuje w komunikacie marynarka wojenna.

„Jesteśmy wdzięczni amerykańskim partnerom za wieloletnie stałe wsparcie dla Ukrainy. Doceniamy wkład USA na rzecz powstrzymywania zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie” – oświadczył dowódca marynarki wojennej Ukrainy kontradmirał Ołeksij Nejiżpapa.

Kutry przekazano Ukrainie w ramach trwającej od 2014 r. pomocy materialno-technicznej USA, która wzmacnia morskie bezpieczeństwo kraju – zaznaczono w komunikacie.

Jak dodano, dzięki otrzymaniu kutrów zagranicznej produkcji marynarka wojenna Ukrainy otrzymuje możliwość podwyższania poziomu interoperacyjności z flotami członków i partnerów NATO.

Niedawno zakończyły się szkolenia ukraińskich załóg tych jednostek. Kutry mają pełnić misję na Morzu Czarnym i Azowskim.

Ukraina już wcześniej, w 2018 roku, otrzymała od USA dwa patrolowce klasy Island.

źródło PAP/ fot.Wikipedia

Zobacz podobne

Grupa PGNiG powiększa flotę gazowców

BS

Ponad 40 procentowy postęp prac na budowie Grupy Azoty Polimerów Police

MZ

Polski PCS w Porcie Gdynia

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie