Polski Portal Morski
Aktualności

W ostatnim sezonie ze śluz Guzianka I i II skorzystało 20 tys. jednostek

W minionym sezonie żeglugowym, czyli od maja do końca października, przez system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II przepłynęło blisko 20 tys. jachtów i statków – poinformowały Wody Polskie.

Rzeczniczka prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz podała PAP, że w minionym sezonie żeglugowym przez tzw. „starą” śluzę Guziankaprześluzowano 7 tys. jednostek, a przez nową śluzę, która pracowała drugi sezon – prawie 13 tys.

„W tym sezonie żeglugowym nie było wielogodzinnych kolejek oczekujących na śluzowanie. Przeprawy odbywały się na bieżąco, a wodniacy i żeglarze wielokrotnie podkreślali, że zmienił się komfort przeprawy i skrócił czas samego śluzowania” – dodała Giełażyn-Sasimowicz.

Śluzy Guzianka I oraz II oddzielają jeziora Guzianka Mała i Bełdany. Między tymi akwenami różnica poziomu lustra wody wynosi 2 metry. W ostatnich latach, gdy rosła liczba żeglarzy, śluza w Guziance był wiecznie „zakorkowana”. W związku z tym Wody Polskie zbudowały obok kolejną śluzę – Guzianka II.

Budowa nowej Guzianki rozpoczęła się w październiku 2018 r. i kosztowała ponad 30 mln zł – z tego środki UE stanowiły ponad 16 mln zł, środki budżetu państwa – ponad 3 mln zł, a pozostałe pieniądze to wkład własny Wód Polskich. Uruchomiono ją w 2020 roku i była to pierwsza od czasów II wojny światowej tego typu inwestycja na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

W sezonie roku 2020 przez obie Guzianki prześluzowano rekordową liczbę 22 tys. statków i jachtów. Dla porównania, zanim nie było nowej śluzy, przez Guziankę przepłynęło w sezonie 2019 15,4 tys. jednostek. Wielokrotnie żeglarze na śluzowanie czekali nawet kilka godzin.

Jeszcze w tym roku Wody Polskie zamierzają ogłosić przetarg na remont starej śluzy Guzianka. 

Źródło: PAP fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Koreański producent sprzętu wojskowego Hanwha: chcemy rozwijać działalność w NATO, tworząc jej centrum w Polsce

AZ

Rusza budowa morskiego terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle

BS

Rząd chce przyjąć w II kw. projekt ustawy dot. nadzoru nad farmami offshore

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie