Polski Portal Morski
Polska Morska TV Porty

Port w Świnoujściu

Leżący nad samym morzem, Port w Świnoujściu razem z Portem w Szczecinie tworzy jeden z największych na Bałtyku zespół portowy.

Porty morskie w Świnoujściu i Szczecinie są ze sobą ściśle związane gospodarczo tworząc zespół portów. Łączy je także jeden tor wodny przechodzący przez Zalew Szczeciński. Wszystkie duże statki morskie by dopłynąć do Szczecina, muszą przepłynąć przez port w Świnoujściu. Oba porty są zarządzane przez spółkę użyteczności publicznej – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Statki , które mogą przypłynąć to jednostki o długości do 270 metrów i zanurzeniu 13,2 metra.

Główny fragment portu to największy w naszym kraju terminal przyjmujący suche ładunki masowe – głównie węgiel, rudę dla hut W Polsce, ale również w Czechach i na Słowacji. Jest tutaj również nowy terminal „specjalizujący się” w płodach rolnych – jego magazyny mogą pomieścić do 50 tysięcy ton produktów.

Świnoujski port to również największy w Polsce, pod względem zawinięć promów i wielkości ruchu pasażerskiego i towarowego, terminal promowy. Ten terminal przystosowany jest do przeładunku w systemie ro-ro wagonów kolejowych, naczep, samochodów ciężarowych a także do obsługi ruchu pasażerskiego do Szwecji. Funkcjonuje tutaj 5 stanowisk obsługujących promy kolejowo – samochodowe i pasażersko samochodowe. Aktualnie codziennie odchodzą 3 promy do Trelleborga i 5 do Ystad.

Ostatnią inwestycją realizowaną w Porcie w Świnoujściu jest Terminal LNG  – popularnie zwany „gazoportem”. Decyzja o jego budowie zapadła w 2006 roku, jako element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju i dywersyfikacja dostaw tego paliwa. Gaz w stanie ciekłym będzie mógł być dostarczany z dowolnego rejonu świata.

Na terenie portu, w basenie północnym funkcjonuje również marina, która może pomieścić do 150 jednostek o długości 10-12 metrów i zanurzeniu do 3,5 metra. Większe jednostki (o zanurzeniu do 6m) mogą cumować przy zewnętrznym nabrzeżu. Przystań działa przez cały rok z pełnym zapleczem sanitarnym, z możliwością zimowania jachtów.

źródło Świnoujskie info/ Wikipedia/ fot. Wiesław Mileńko / mat. filmowy Port Szczecin Świnoujście

Zobacz podobne

Baltic Hub: nowy terminal, wielkie możliwości

PL

„Szczecin żyje gospodarką morską”

BS

Prace związane z konstrukcją nowego terminalu T3

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie