Polski Portal Morski
Aktualności

Strażak-24 wrócił do pracy

Po pięciomiesięcznej przerwie związanej z gruntownym remontem wrócił do służby  w porcie Szczecin statek pożarniczy „Strażak-24″. Ta jednostka strzeże bezpieczeństwa w porcie już od ponad 45 lat. Dzięki niedawnemu remontowi będzie mogła pracować jeszcze co najmniej przez kolejną dekadę.

„Strażak-24” zbudowany został w 1976 roku na terenie stoczni „Wisła” w Gdańsku. Uczestniczy w asystach statków przewożących ładunki niebezpieczne oraz czynnie zapewnia ochronę przeciw pożarową w porcie. Musi być w ciągłej gotowości niezależnie od pogody, godziny czy pory roku.

Remont jednostki został wykonany w Szczecinie na terenie stoczni Marco Service Sp. z o.o., która wykonała ogrom prac zarówno remontowych jak i modernizacyjnych. Do najważniejszych remontowych jakie zostały wykonane na jednostce możemy zaliczyć między innymi kompleksową naprawę silników oraz systemów silnikowych, modernizację systemów gaszenia, modernizację systemów ochrony własnej, unowocześnienie  systemu nawigacji oraz polepszenie warunków pracy załogi jednostki. Dzięki wprowadzonym zmianom oraz naprawie, ta blisko „półwieczna” jednostka może dalej świadczyć swoje usługi na terenie portu w Szczecinie, a ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne może także edukować pokazując wykonaną pracę. 

Warto wspomnieć o wielkim wkładzie włożonym w remont jednostki ze strony załóg, które pomagały w pracach stoczniowych oraz skrupulatnie sprawdzały w działaniu wszystkie zastosowane modernizacje i naprawy.

Obecnie ZMPSiŚ SA ma w swojej flocie dwa statki pożarnicze. Jeden z nich, wspomniany „Strażak – 24” bazuje w Szczecinie, drugi „Strażak – 26” w Świnoujściu. Tam zapewnia asystę m.in. gazowcom zawijającym do terminalu LNG. Jesienią przyszłego roku flota powiększy się o nową jednostkę „Strażak-28”.

Źródło/fot.: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Zobacz podobne

Nowy statek badawczy dla Politechniki Morskiej i dla PAN

PL

Przekop Mierzei – w lipcu ma się rozpocząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg

AB

Łódź ECO AWF napędzana energią słoneczną zawitała do Szczecina w ramach projektu badawczego, którego partnerem jest Enea

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie