Polski Portal Morski
Aktualności

Świętuj z Marynarką Wojenną

Dba o bezpieczeństwo nad polskim morzem i działa na rzecz morskiej racji stanu. W niedzielę, 28 listopada miną 103 lata od utworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Z tej okazji w Gdyni odbędą się oficjalne rocznicowe uroczystości oraz piknik marynarski. Będzie można również wejść na pokład trzech okrętów – „Wodnika”, „Pioruna” oraz „Kormorana”.

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. W najbliższą niedzielę przypada 103. rocznica tego ważnego wydarzenia. Marynarka Wojenna chce ją świętować wraz z gdynianami. Dlatego w mieście odbędzie się szereg wydarzeń dostępnych dla wszystkich. 

Uroczyste świętowanie rozpocznie się 28 listopada o godz. 8.00. Wtedy zaplanowano podniesienie bandery i wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Następnie o godz. 9.00 przed Kwaterą Pamięci na oksywskim cmentarzu zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów. To hołd dla tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Kolejnym punktem obchodów będzie msza święta w intencji Marynarki Wojennej, która odbędzie się o godz. 9.30 w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej na Oksywiu (ul. Śmidowicza 47). 

Główne uroczystości zaplanowano o godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej. Odbędzie się tam uroczysty apel, który zakończy defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Ponadto z okazji marynarskiego święta z pokładu ORP „Błyskawicy” zostanie oddany salut armatni złożony z 21 wystrzałów (około 12.00-12.20). W obchodach wezmą udział m.in. samorządowcy, dowódcy i żołnierze Marynarki Wojennej i mieszkańcy.

W niedzielę mieszkańcy będą mogli też przyjrzeć się z bliska trzem okrętom. ORP „Wodnik”ORP „Piorun”oraz niszczyciel min ORP „Kormoran” zostaną udostępnione do zwiedzania w godz. 10.00-15.00 – zacumują przy nabrzeżu Prezydenta. W tych samych godzinach wszyscy chętni będą mieli też szansę bezpłatnie zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej.

Na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” będzie działać okrętowy punkt szczepień przeciwko COVID-19. Chętni mogą z niego korzystać między godz. 10.00 a godz. 15.00. Wszystko w sympatycznej, marynarskiej atmosferze.

Z okazji 103. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej zaplanowano również piknik marynarski. Odbędzie się on w godz. 10.00-15.00 na parkingu przy okręcie ORP „Błyskawica”. To doskonała okazja, żeby zapoznać się ze współczesnym uzbrojeniem, którym dysponuje Marynarka Wojenna, a także historią morskich sił zbrojnych. Podczas pikniku będzie można zobaczyć różnego rodzaju sprzęt wojskowy i posmakować wojskowej grochówki. Będą też występy artystyczne na pokładzie „Błyskawicy”. Zagra wojskowa orkiestra oraz zespoły wokalne z klubów wojskowych.

O Marynarce Wojennej

Marynarka Wojenna prowadzi działania na morzu, lądzie i w powietrzu. Jej główne siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, okręt podwodny, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z baz w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk na Babich Dołach, w Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych. Komponent lotniczy Marynarki Wojennej to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe w tym m.in. dywizjony przeciwlotnicze i bataliony saperów oraz Morska Jednostka Rakietowa. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Centrum Szkolenia MW w Ustce. Każdego roku siły Marynarki Wojennej uczestniczą w kilkudziesięciu ćwiczeniach i operacjach NATO na różnych akwenach morskich.

Zadania Marynarki Wojennej wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów na morzu oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych. Chodzi tutaj o konieczność działań zarówno narodowych, jak i sojuszniczych, przede wszystkim w zakresie osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych, którymi transportowane są surowce strategiczne i towary, monitoringu bezpieczeństwa żeglugi, operacji pokojowych, zwalczania terroryzmu oraz wczesnego wykrywania symptomów zagrożeń od strony morza. Inaczej mówiąc, MW operuje na akwenach morskich na rzecz systemu obrony państwa, jak i jego bezpieczeństwa gospodarczego. Poprzez ciągłe szkolenie utrzymuje gotowość do reagowania wobec zagrożeń mogących wystąpić na wodach terytorialnych, wyłącznej strefy ekonomicznej czy wszędzie tam, gdzie poruszają się jednostki transportu morskiego. MW jest także kluczową częścią krajowego systemu ratowania życia na morzu SAR. Siły Marynarki Wojennej pomagają także w ciągłym monitoringu ekologicznym wód Bałtyku oraz wspierają akcje usuwania skutków klęsk żywiołowych. Specjalistyczne okręty, nurkowie-minerzy oraz saperzy unieszkodliwiają niebezpieczne obiekty zalegające na dnie Bałtyku oraz w strefie brzegowej. MW prowadzi także akcje saperskie na akwenach śródlądowych, niejednokrotnie z dala od wybrzeża.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/swietuj-z-marynarka-wojenna,561740

fot.gł.: polskieradio.pl fot.: Dawid Linkowski

Zobacz podobne

Gaz-System i litewski operator gazociągów planują połączyć swoje systemy przesyłowe

BS

Marynarscy prekursorzy wolnego handlu

BS

Inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by odpowiedzieć na wyzwania związane z odbudową po pandemii

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie