Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Tauron przeznaczy 18 mln zł na modernizację elektrowni wodnej we Wrocławiu

Ponad 18 mln zł zamierza przeznaczyć Tauron na modernizację hydroelektrowni we Wrocławiu. Po unowocześnieniu siłowni zwiększona zostanie tam produkcja energii – podała w czwartek w komunikacie spółka energetyczna.

Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławiu zostanie dofinansowana kwotą 6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podał Tauron w komunikacie prasowym.

Elektrownia wodna Wrocław II znajduje się na cyplu Kępy Mieszczańskiej, jednej z wysp na Odrze. Powstała w 1925 r. i z uwagi na typ budowli hydrotechnicznych, architekturę oraz wyposażenie maszynowni, traktowana jest jako modelowe rozwiązanie techniczno-funkcjonalne zawodowej elektrowni wodnej z tego okresu – wskazano w komunikacie.

W ramach prac remontowych w siłowni zmodernizowane zostaną m.in. turbozespoły nr 5 i 6, infrastruktura techniczna, jaz klapowy oraz czyszczarki krat. Wyremontowany będzie też zabytkowy budynek elektrowni.

Tauron podał, że zgodnie z założeniami prace modernizacyjne przyczynią się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w elektrowni do ok. 5,5 GWh rocznie. „Dzięki przeprowadzonym pracom ulegnie poprawie stan techniczny infrastruktury, bezpieczeństwo produkcji i obsługi elektrowni. Dodatkowo projekt przewiduje pełną automatyzację turbozespołów oraz pracy czyszczarki krat. Projekt zostanie zrealizowany do końca kwietnia 2024 r.” – podano.

Cytowany w komunikacie wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski podkreślił, że hydroenergetyka może istotnie zwiększyć stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego w sytuacji, gdy w polskim miksie energetycznym dynamicznie wzrasta udział odnawialnych źródeł energii.

„Dlatego takie inwestycje jak ta wrocławska są dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, głównej instytucji finansującej transformację energetyczną, kluczowe. W ostatnich kilku latach udało nam się rozwinąć opartą na OZE energetykę prosumencką, równolegle musimy wspierać inwestycje, które – tak jak wrocławska hydroelektrownia pozwalają stabilizować system elektroenergetyczny i są przyjazne dla środowiska” – wskazał Michalski.

Artur Michałowski, pełniący obowiązki prezesa zarządu Tauron Polska Energia podkreślił, że inwestycje w jednostki OZE, także te znajdujące się już w miksie energetycznym spółki, stanowią jeden z priorytetów Zielonego Zwrotu Taurona. „Modernizacja hydroelektrowni Wrocław II doprowadzi do spadku emisji CO2 w bilansie energetycznym o blisko 120 t rocznie” – powiedział Michałowski.

Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne, z czego 11 to elektrownie zbiornikowe, a 23 – przepływowe. Oprócz wytwarzania energii elektrycznej 8 z 11 obiektów zbiornikowych pełni kluczową rolę w ochronie przeciwpowodziowej regionów, w których się znajdują, tj. na ziemiach województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Moc zainstalowana w elektrowniach wodnych Taurona wynosi 132,944 MW. Średniorocznie elektrownie wodne spółki wytwarzają blisko 358 tys. MWh energii elektrycznej, co pokrywa zapotrzebowanie roczne ponad 140 tys. gospodarstw domowych.

źródło PAP/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Świnoujście. 82. rocznica wybuchu II wojny światowej

KM

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma nowe drony wyposażone w kamerę termowizyjną

PL

Niemcy/ Wicekanclerz zapowiada wstrzymanie Nord Stream 2, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie