Polski Portal Morski
Aktualności

Ukraina straci ponad miliard dol. rocznie przez Nord Stream 2

Uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 zmniejszy przychody Ukrainy z tranzytu gazu o ponad połowę w porównaniu do ostatnich lat – oceniał Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego podaje, że prognozowana aktywacja gazociągu Nord Stream 2 zmniejszy dochody Ukrainy z tranzytu gazu.

– „W ciągu ostatnich pięciu lat Ukraina otrzymywała średnio nieco ponad 2,5 mld dol. rocznie w zamian za oddanie swoich gazociągów do dyspozycji Gazpromu. W 2021 r. opłaty tranzytowe będą o około 40 proc. niższe niż w ostatnich latach” – informuje MFW.

– „Gdy tylko Nord Stream 2 zacznie działać, ilość gazu przepływającego przez Ukrainę może zostać jeszcze bardziej zmniejszona, a przychody Ukrainy z tranzytu według prognoz wyniosą ok. 1,2 mld dol. rocznie” – czytamy w raporcie.

Rosja i Ukraina pod koniec 2019 roku podpisały pakiet porozumień o kontynuacji tranzytu gazu przez terytorium republiki, w tym umowę tranzytową na pięć lat, zgodnie z którą Gazprom gwarantuje przepompowanie 65 mld m3 gazu w pierwszym roku i 40 mld m3 w kolejnych czterech.

Ustalenia te zapewniły, że tranzyt będzie kontynuowany po wygaśnięciu poprzedniej umowy. Jednocześnie jesienią tego roku intensywność przesyłu zaczęła spadać – np. ukraiński Operator GTS poinformował, że tranzyt gazu przez Ukrainę do UE w październiku zmniejszył się o 19 proc. i wyniósł 2,6 mld m3,  w porównaniu do września jest to 623 mniej milionów metrów sześciennych.

Nord Stream 2 to gazociąg o przepustowości 55 miliardów metrów sześciennych rocznie z wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Ze względu na ominięcie naszego regionu rurociąg może stać sie elementem nacisku politycznego i gospodarczego Rosji.

Źródło/fot.: https://www.wnp.pl/gazownictwo/ukraina-straci-ponad-miliard-dol-przez-nord-stream-2,510004.html

Zobacz podobne

WOPR z nowym sprzętem. Będzie bezpieczniej na kąpieliskach

KM

Raport: żegluga odpowiadała za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w UE

KM

Morska energetyka wiatrowa, perspektywy na przyszłość i odbudowa przemysłu stoczniowego – tematy finału I Forum Morskiego Radia Gdańsk

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie