Polski Portal Morski
Aktualności Historia Ważne

Na latarni morskiej w Świnoujściu zawisł historyczny proporzec Marynarki Wojennej

Historyczny proporzec Marynarki Wojennej zawisł w niedzielę na latarni morskiej w Świnoujściu . Na najwyższą latarnię na polskim wybrzeżu wciągnięto go z okazji 103. rocznicy powstania formacji.

„Przypominamy o tym, jak ważna jest Marynarka Wojenna w Świnoujściu, na zachodnich rubieżach, bo raczej niewiele osób z głębi lądu kojarzy to miasto z portem wojennym. Czcimy rocznicę, wciągając na ten najpiękniejszy maszt historyczny proporzec” – powiedział PAP w niedzielę Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Wyjaśnił, że na latarni zawisł proporzec wykonany na wzór tego, którego formacja używała w okresie międzywojennym.

„Jego powierzchnia to ok. 150 m kw., nie chcieliśmy pobić żadnego rekordu (wielkości). Chodziło o to, aby na tym pięknym, 68-metrowym maszcie był zauważalny z wielu kilometrów” – powiedział Piwowarczyk. Dodał, że jeśli pozwolą na to warunki, proporzec będzie wisiał na latarni do zmroku.

Akcję zorganizowały Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, Świnoujska Organizacja Turystyczna, a także wolontariusze. Na latarni proporzec zawiesili alpiniści.

Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 r. rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego. Polska nie miała jeszcze wówczas dostępu do morza – czekała na jego uzyskanie jeszcze prawie półtora roku.

Pierwsze jednostki powstały w Modlinie. W skład Flotylli Rzecznej, Oddziału Zapasowego Marynarzy i Batalionu Morskiego weszli marynarze z byłych flot zaborczych. To właśnie marynarze z Batalionu Morskiego wspólnie z gen. Józefem Hallerem dokonali 10 lutego 1920 r. symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem.

Bazą powstającej polskiej marynarki wojennej był Puck, w którym cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP „Pomorzanin”. Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu, a marynarka wzbogaciła się o okręty wojenne, w tym niszczyciele i okręty podwodne. W czasie II wojny światowej część z nich brała udział w operacjach morskich u boku aliantów.

Po zakończeniu II wojny światowej polska Marynarka Wojenna została na powrót utworzona 7 lipca 1945 r. Do kraju powróciła część przedwojennej floty, budowano także nowe jednostki, z których część powstawała na bazie wyposażenia radzieckiego.

źródło PAP/ fot. RadioMaryja

Zobacz podobne

Polski Związek Wędkarski otrzymał nowy sprzęt do walki z kłusownictwem

KM

Senackie komisje za regulacją ograniczającą zanieczyszczanie Bałtyku przez statki w portach

BS

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na wybrzeżu

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie