Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz-System rozpoczyna budowę Gazociągu Gustorzyn-Wronów

Gaz-System poinformował, że w listopadzie 2021 roku zawarł pierwszą umowę z wykonawcą na budowę odcinka Gazociągu Gustorzyn-Wronów, który biegnie od Rawy Mazowieckiej do Wronowa. Spółka zawarła również kontrakt na dostawę rur, które zostaną wykorzystane m.in. do realizacji tego projektu.

Zdaniem Gaz-Systemu, Gazociąg Gustorzyn–Wronów o długości 308 km zwiększy bezpieczeństwo i ciągłość zasilania odbiorców paliwem gazowym w centralnej Polsce. Jego zadaniem jest połączenie węzła i budowanej tłoczni gazu w Gustorzynie z węzłem i tłocznią we Wronowie. Inwestycja została podzielona na trzy etapy: etap I Gustorzyn – Leśniewice o dł. 54 km; etap II Leśniewice – Rawa Mazowiecka o dł. 100 km oraz etap III Rawa Mazowiecka – Wronów o dł. 154 km.

– Nowy gazociąg w centralnej Polsce zwiększy elastyczność sterowania przesyłem gazu, a także zapewni bezpieczeństwo i ciągłość dostaw tego surowca do odbiorców w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim oraz lubelskim. Podpisaliśmy właśnie pierwszą z trzech umów z wykonawcami na realizację najdłuższego etapu tej inwestycji, co oznacza, że nasz projekt wszedł fazę wykonawczą – powiedział Marcin Kapkowski, wiceprezes Gaz-Systemu.

Spółka podaje, że umowa z firmą ROMGOS przewiduje wybudowanie gazociągu wysokiego ciśnienia o metrowej średnicy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Składają się na nią: światłowodowa linia telemetryczna i sterująca, układ włączeniowy na terenie tłoczni gazu we Wronowie oraz osiem zespołów zaporowo – upustowych. Na trasie gazociągu, w trosce m.in. o środowisko naturalne, zaprojektowano 92 przejścia bezwykopowe pod ciekami wodnymi i infrastrukturą komunikacyjną o łącznej długości blisko 6300 metrów – czytamy w komunikacie.

Źródło/fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Polska gospodarka morska gotowa na wielkie inwestycje

KM

Podpisano porozumienie o współpracy przy budowie zbiornika Bzin w Skarżysku-Kamiennej

KM

Zlot jachtów z duszą!

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie