Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Elektrownia Dolna Odra – backup dla inwestycji offshore na Bałtyku

Nowo powstające bloki parowo gazowe w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie będą stabilizować dostawy energii elektrycznej, która ma pochodzić z morskich elektrowni wiatrowych. Gazowe bloki będą bardzo ważne dla wielkich inwestycji w morskie elektrownie wiatrowe, które planuje Orlen i Polska Grupa Energetyczna – mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. 25 listopada na placu budowy wmurowano kamień węgielny.


To, jak duże znaczenie będzie miała ta elektrownia, najlepiej wie pan prezes Dąbrowski, który rozpoczyna inwestycje w offshore. Przecież ta elektrownia będzie wielkim backupem zapewniającym moc. Dla nas oczywiście jest to fantastyczna informacja w kontekście rozbudowy gazoportu. Liczymy na to, że dzięki temu będzie rozwijał się przede wszystkim transport morski – mówił Gróbarczyk.


Tak wielka inwestycja nie byłaby możliwa bez decyzji politycznych – dodał Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie było decyzji mądrych, przemyślanych, politycznych. W tym dobrym tego słowa znaczeniu, a więc polityki rozumianej jako dbałość o dobro wspólne. I myślę, że to powinno również tutaj dzisiaj bardzo mocno wybrzmieć – mówił Bogucki.

Będą to najnowocześniejsze i najbardziej wydajne urządzenia tego typu w Europie – mówi prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Budujemy najnowocześniejszą elektrownię gazową w Europie, o mocy 1400 megawatów. Będą tutaj zamontowane najnowocześniejsze turbiny, które będą produkowały energię elektryczną z wyższą sprawnością, aniżeli dziś jest to znane w gospodarce. Jeżeli chodzi o sprawność, to mówimy, że będzie wyższa produkcja energii w stosunku do energii zawartej w paliwie. Ta inwestycja będzie też bardziej rentowna niż inne tego typu – mówi Dąbrowski.

Moce nowej Elektrowni Dolna Odra uzyskały 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2024 r. Będą spełniały rygorystyczne normy środowiskowe dotyczące emisyjności. Obecnie średnia emisyjność wytwarzania energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi koło 0,8 tony CO2/MWh. W nowych blokach będzie ona poniżej 0,35 tony CO2/MWh. Uruchomienie nowych bloków pozwoli więc na ograniczenie emisji o ok. 2-3 mln ton CO2 rocznie.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrały przetarg na zaprojektowanie, dostawy, budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną.

Wartość tego kontraktu to 3,7 mld zł netto. Zamówienie obejmuje także dodatkowo 12-letnią umowę serwisową o wartości przeszło 1 mld zł netto.

Źródło/fot.: https://cire-tv.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/elektrownia-dolna-odra—backup-dla-inwestycji-offshore-na-baltyku

Zobacz podobne

Ćwiczenia polskich okrętów na Bałtyku

BS

Akcja ratownicza Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

AB

Remont oznakowania nawigazyjnego w Trzebieży

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie