Polski Portal Morski
Aktualności

MI: inwestycje przeciwpowodziowe w aglomeracji krakowskiej mają charakter priorytetowy

Inwestycje przeciwpowodziowe na obszarze aglomeracji krakowskiej mają priorytetowy charakter – ocenił w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Obecnie są tam realizowane zadania o łącznej wartości ponad 850 mln zł.

Wiceminister infrastruktury na środowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawił informację na temat planowanych inwestycji przeciwpowodziowych i przeciwsuszowych w obszarze Krakowa, w tym na rzece Prądnik oraz projektowanego stopnia wodnego Niepołomice.

Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu, działania związane z ochroną przeciwpowodziową aglomeracji krakowskiej mają charakter priorytetowy z racji występujących tam w ostatnich latach powodzi. Realizowane są w ramach kilku ustaw i programów. Większość – w ramach programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły. Zostały także wpisane do programu związanego z poszerzeniem retencji i przeciwdziałaniem niedoborom wody w procedowanej obecnie tzw. ustawie suszowej.

„Najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale również uzgodnienie działań z mieszkańcami, aby nie wywoływały niepotrzebnych kontrowersji, a takowe pojawiły się w dolinie Prądnika. Dlatego podjęto szereg uzgodnień, żeby inwestycje nie kolidowały z zamierzeniami mieszkańców i przedsiębiorców” – wskazał wiceminister.

Zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś poinformował podczas posiedzenia komisji, że do tej pory udało się zakończyć ok. 30 inwestycji dotyczących ochrony przeciwpowodziowej dorzecza górnej Wisły na terenie aglomeracji krakowskiej, a w trakcie realizacji jest kolejnych 45 wieloletnich zadań o łącznej wartości przekraczającej 850 mln zł.

Obecnie trwa – wyliczał Woś – modernizacja wałów przeciwpowodziowych w Krakowie na długości ok. 20 km oraz budowa dwóch suchych zbiorników Malinówka 1 i 2 w dolinie rzeki Serafy. Inwestycje te powinny się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

Na Wiśle przy stopniu wodnym Kościuszko trwa budowa wałów za 21 mln zł, która zakończy się w lutym przyszłego roku. Powstaje też brama przeciwpowodziowa i wały przeciwpowodziowe w rejonie portu Płaszów o wartości ponad 30 mln zł oraz zabezpieczane są bramy przeciwpowodziowe w porcie Kujawy w Nowej Hucie.

Jak przypomniał Woś, plany ochrony przeciwpowodziowej dotyczą też rzeki Prądnik, ale po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i uwzględnieniu postulatów i protestów okolicznych mieszkańców Wody Polskie zdecydowały, że suchy zbiornik, który miał znajdować się w górnym odcinku tej rzeki w miejscowości Prądnik Korzkiewski, zastąpi pięć mniejszych zbiorników. Działania mają chronić lokalny krajobraz i zwiększyć bioróżnorodność, a przy tym zapewnić ochronę przed powodziami.

Jak podkreślił Woś, wszelkie inwestycje Wód Polskich są realizowane zgodnie z obowiązującym prawem, w tym wymaganiami środowiskowymi.

Prace koncepcyjne dotyczące budowy stopnia wodnego Niepołomice na rzece Wiśle zaplanowano na lata 2020 – 2021. Jak wyjaśnił wiceprezes WP, obiekt ten jest planowany poniżej stopnia Przewóz, który powoduje zaburzenie stosunków wodnych w tym rejonie. W ramach koncepcji planowane jest nie tylko spiętrzenie wody na stopniu Niepołomice, ale także lokalizacja kilkunastu mniejszych zbiorników retencyjnych.

„W zamierzeniu stopień jest wielofunkcyjny, bo z jednej strony poprawia stosunki wodne, ale także może być wykorzystywany jako elektrownia wodna oraz do celów transportowych – dzięki niemi wydłuży się droga wodna” – wskazał Woś.

Źródło: PAP fot.: Adobe Stock

Zobacz podobne

Nowa publikacja PRS dotyczy wykorzystania wodoru jako paliwa w przemyśle

KM

Forum Energii: odejście Polski od importu węgla jest możliwe; najtrudniej będzie z ropą

BS

USA/ Republikanie oburzeni możliwością odstąpienia od sankcji ws. Nord Stream 2

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie