Polski Portal Morski
Aktualności

Przebudowano jaz na rzece Krutyni

Wody Polskie zakończyły przebudowę jazu na rzece Krutyni. Dzięki niej kajakarze będą mogli łatwiej pokonać jaz – zbudowano dla nich kładkę do przenoszenia kajaków – poinformowały Wody Polskie w Białymstoku.

Rzecznik prasowa Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz poinformowała PAP, że przebudowa jazu Krutyń na rzece Krutyni kosztowała 3 mln zł. Prace trwały od maja 2020 roku.

„Wykonano roboty rozbiórkowe konstrukcji jazu i kompleksową przebudowę m.in. płyty dennej, konstrukcji przyczółków jazu, filara środkowego, zamknięć głównych oraz ubezpieczenie brzegów i skarp rzeki. Wykonana została także specjalna kładka do przenoszenia kajaków, która ma na celu ułatwienie kajakarzom pokonywania jazu” – podała Giełażyn-Sasimowicz.

Przy pomocy jazu Krutyń prowadzona jest gospodarka wodna na jeziorze Mokrym. Jaz reguluje też przepływ wody w rzece Krutyni.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najpopularniejszych szlaków kajakowych w kraju. Mimo, że szlak ma ponad 100-km i na jego całości infrastruktura turystyczna jest tak rozwinięta, że rejs można rozłożyć na kilka dni i płynąć od stanicy do stanicy, to jego najpopularniejszy odcinek koncentruje się wokół miejscowości Krutyń. Latem na tym odcinku rzeki zdarza się, że kajakarzy jest tak wielu, że na wodzie tworzą się korki.

źródło PAP/ fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Nieudana próba porwania kontenerowca M/S Port Gdynia na wodach Zatoki Gwinejskiej

Autor

Poszukiwania rozbitka w pobliżu Kołobrzegu

BS

Antigua i Barbuda. Rząd zlicytuje jacht, z którego korzystał przyjaciel Putina

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie