Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Port Gdynia otrzymał dofinansowanie na przebudowę infrastruktury basenów IV i V

Zarząd Morskiego Portu Gdynia otrzymał dofinansowanie z funduszu CEF na wykonanie projektów trzech planowanych inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury dostępu dla statków oraz drogi i linii kolejowej. Celem projektu jest przygotowanie portu do obsługi statków  ro-ro o długości powyżej 180 m.

Port Gdynia otrzymał dofinansowanie w wysokości 839 tys. euro, co stanowi 50 % kosztów kwalifikowalnych działania. Projekt polega na wykonaniu pełnej dokumentacji, która posłuży do uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcia robót budowlanych nad rozbudową infrastruktury dostępu dla statków w basenach IV i V Portu Gdynia oraz przebudowy dostępu lądowego „ostatniej mili”.

Wykonanie dokumentacji warunkującej realizację projektu inwestycyjnego jest kluczowe z punktu widzenia pozyskiwania dalszych środków UE i przyczyni się pośrednio do zmniejszenia presji działalności portowej na środowisko, poprzez m.in.: poprawę dostępu drogowego, kolejowego, zapewnienie intermodalności oraz zapewnienie wysokiej jakości infrastruktury przeładunkowej. 

Projekt podzielono na 3 fazy: pierwsza obejmuje projekt modernizacji infrastruktury dostępu dla statków w rejonie basenu IV, druga dotyczy podobnych działań w Basenie V, a trzecia dostępu drogowo – kolejowego w tych basenach. 

W wyniku realizacji projektu w ramach Fazy 1 wykonany zostanie projekt koncepcyjny, studium wykonalności, dokumentacja techniczna związana z rozbudową infrastruktury dostępu oraz niezbędna dokumentacja do uzyskania pełnej oceny środowiskowej, analizy i ekspertyzy. Ponadto uzyskane zostaną decyzje administracyjne.

W ramach Fazy 2 opracowane zostanie studium wykonalności oraz dokumentacja projektowa wraz z decyzjami administracyjnymi.

Natomiast w ramach Fazy 3 wykonana zostanie dokumentacja techniczna związana z przebudową niezbędnych układów kolejowych oraz udrożnieniem drogowego układu komunikacyjnego, tzw. „ostatniej mili”, aby powstała możliwość lepsza komunikacja drogowa na styku z intensywnym ruchem miejskim oraz nastąpił rozwój przeładunków intermodalnych z układów kolejowych. Faza ta obejmie więc projekt budowlany oraz wykonawczy.

Celem projektu inwestycyjnego, który zostanie zrealizowany na podstawie przygotowanej dokumentacji przygotowanej jest zapewnienie możliwości obsługi statków ro-ro mających ponad 180 m długości oraz zwiększenie bezpieczeństwa ich manewrowania w porcie. 

Rozpoczęcie robót budowlanych planuje się w 2024 roku. Natomiast przebudowana droga pozwoli na niezależny dojazd dla transportu towarowego do planowanej głównej arterii łączącej Port Gdynia z podstawową siecią drogową TEN-T na kierunku północ-południe tj. do Estakady Kwiatkowskiego i w przyszłości tzw. Drogi Czerwonej.

fot. ZMPGdynia

Źródło: https://intermodalnews.pl/2021/12/03/port-gdynia-otrzymal-dofinansowanie-na-projekt-przebudowy-infrastruktury-basenow-iv-i-v/?fbclid=IwAR2JP2yKGOCXV6EecLw2Ej2Dd5gF9w07GbCNMXpDbPvvGtFrDRyaoLjG_fk

fot.: Port Gdynia

Zobacz podobne

Nowe połączenie promowe ze Świnoujścia do Szwecji

AB

Rząd w wakacje planuje przyjąć wart 11 mld zł program budowy zbiorników retencyjnych

BS

Kolejny kadłub z polskiej stoczni trafi do Norwegii

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie