Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.

„Naszym zadaniem jest podzielenie się doświadczeniami w zakresie pozyskiwania danych. Te dane pozyskiwane są zarówno z powietrza, jak i pod wodą. Wchodzimy tu w obszar tzw. teledetekcji, czyli zdalnego zbierania danych” – powiedział w poniedziałek prorektor ds. kształcenia Akademii Morskiej w Szczecinie dr inż. Grzegorz Stępień.

Jak dodał, „dane wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony bioróżnorodności, znajdowania wraków, sieci rybackich, wycieków. Policja została wyposażona w sprzęt, który umożliwia ten monitoring, a naszym zadaniem jest podzielenie się doświadczeniami, w jaki sposób przetwarzać dane, aby te niebezpieczeństwa wychwycić”.

Stępień wskazał, że obecnie największym zagrożeniem dla ekosystemu są wraki.

„Są one takim punktem zaczepienia dla zagubionych sieci rybackich. Szacuje się, że rocznie w wodach gubionych jest około 640 tys. ton takich sieci, także jest to poważne zagrożenie dla ekosystemów” – podkreślił.

Jak dodał, „gdy znajdziemy taki wrak, przystępujemy do interpretacji danych, możemy zobrazować go dokładniej, a następnie przekazać go do specjalistów, którzy są w stanie oszacować zagrożenie albo wysłać na miejsce ekipy, które to zagrożenie zneutralizują”.

Dane pochodzące ze wszystkich urządzeń pomiarowych Nawigatora XXI – jednostki Akademii Morskiej lokalizowane są w nowym laboratorium: Survey Roomie – czyli „pokoju kontrolnym”. To tam, na potrzeby hydrografów zebrano w jednym miejscu sprzęt i oprogramowanie niezbędne do przetworzenia danych pomiarowych.

„Dzięki tej systematyzacji, od teraz w przystępnej formie są one przygotowywane dla naukowców i studentów. Dane przydają się także współpracującym z nami służbom: w tym policji” – podkreśla rzeczniczka Akademii Morskiej w Szczecinie Weronika Gocłowska.

W ramach projektu „Monitoring akwenów na terenie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego” została zakupiona policyjna łódź wyposażona m.in. w nawigację, sonary i radar oraz pojazd terenowy wraz z przyczepą podłodziową.

„Chodzi o to, aby wykorzystać fachową wiedzę specjalistów z Akademii Morskiej w tym, żebyśmy mogli jako funkcjonariusze tę służbę pełnić efektywniej, lepiej i wykorzystywać nowoczesny sprzęt” – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podinsp. Alicja Śledziona.

W ramach projektu funkcjonariusze policji, funkcjonariusze żandarmerii wojskowej, inspektorzy Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz ratownicy szczecińskiego WOPR odbędą warsztaty z zakresu fotogrametrii i teledetekcji.

Uczestnicy wezmą udział w modułach wykładowych i laboratoryjnych, między innymi dotyczących monitoringu środowiska wodnego, pozycjonowania z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych oraz opracowywania danych hydrograficznych.

źródło PAP/ fot.zachodniopomorska.policja.gov.pl

Zobacz podobne

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

KM

Kolejny fragment S3, czyli nowy most w Wolinie

KM

Producenci: karp rybą na cały rok

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie