Polski Portal Morski
Aktualności Historia Stocznie

RSnW: szczecińska stocznia w 1981 roku. Napięcie, niepewność i determinacja

Stocznia Szczecińska była bardzo ważnym miejscem na mapie oporu podczas stanu wojennego, o czym nie zawsze się pamięta – tak goście specjalnego wydania magazynu ”Radio Szczecin na Wieczór” wspominali wydarzenia sprzed 40 lat.

Po ogłoszeniu stanu wojennego w stoczni im. Adolfa Warskiego strajk rozpoczęło 4 tysiące pracowników żądając m.in. uwolnienia internowanych członków ”Solidarności”. Wśród protestujących był działacz opozycji antykomunistycznej, dr Mieczysław Ustasiak.

– „Pamiętam duże napięcie, niepewność, a jednocześnie determinację. Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w sprawie niezwykle ważnej. Mieliśmy świadomość, że musimy po sobie zostawić dobrą pamięć o Solidarności” – wspominał dr Ustasiak.

Stoczniowcy byli przygotowani na taki scenariusz.

– „Bezpośrednio przed wprowadzeniem stanu wojennego w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego trwało pogotowie strajkowe. Były tam pełnione całodobowe dyżury” – dodał dr Michał Siedziako z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US oraz z IPN-u.

Strajk w Stoczni Szczecińskiej został spacyfikowany 15 grudnia. Wtedy czołgi T-55 zniszczyły bramy, a Milicja Obywatelska zajęła zakład. 

Jak zaznaczył dr Tomasz Kozlowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk komunistyczne władze już wcześniej umieściły w szczecińskich strukturach Solidarności swoich agentów.

– „Ci ludzie byli typowani z jednej strony na podstawie obserwacji ich działalności w związku zawodowym, z drugiej strony część tych ludzi była znana Służbie Bezpieczeństwa od wielu lat, angażowała się w różnego rodzaju działalność opozycyjną” – zaznaczył dr Kozłowski.

Debata Szczeciński Grudzień’81 to część projektu wojewody zachodniopomorskiego pt. Niepodległa 2021 – szczecińskie drogi do wolności.

Źródło: Radio Szczecin fot.: Elżbieta Kubowska  

Zobacz podobne

Jak minął rok największemu polskiemu armatorowi ?

BS

Największy statek na Kanale Panamskim

BS

PGNiG uruchomiło nową kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie