Polski Portal Morski
Aktualności Historia Stocznie

RSnW: szczecińska stocznia w 1981 roku. Napięcie, niepewność i determinacja

Stocznia Szczecińska była bardzo ważnym miejscem na mapie oporu podczas stanu wojennego, o czym nie zawsze się pamięta – tak goście specjalnego wydania magazynu ”Radio Szczecin na Wieczór” wspominali wydarzenia sprzed 40 lat.

Po ogłoszeniu stanu wojennego w stoczni im. Adolfa Warskiego strajk rozpoczęło 4 tysiące pracowników żądając m.in. uwolnienia internowanych członków ”Solidarności”. Wśród protestujących był działacz opozycji antykomunistycznej, dr Mieczysław Ustasiak.

– „Pamiętam duże napięcie, niepewność, a jednocześnie determinację. Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w sprawie niezwykle ważnej. Mieliśmy świadomość, że musimy po sobie zostawić dobrą pamięć o Solidarności” – wspominał dr Ustasiak.

Stoczniowcy byli przygotowani na taki scenariusz.

– „Bezpośrednio przed wprowadzeniem stanu wojennego w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego trwało pogotowie strajkowe. Były tam pełnione całodobowe dyżury” – dodał dr Michał Siedziako z Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US oraz z IPN-u.

Strajk w Stoczni Szczecińskiej został spacyfikowany 15 grudnia. Wtedy czołgi T-55 zniszczyły bramy, a Milicja Obywatelska zajęła zakład. 

Jak zaznaczył dr Tomasz Kozlowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk komunistyczne władze już wcześniej umieściły w szczecińskich strukturach Solidarności swoich agentów.

– „Ci ludzie byli typowani z jednej strony na podstawie obserwacji ich działalności w związku zawodowym, z drugiej strony część tych ludzi była znana Służbie Bezpieczeństwa od wielu lat, angażowała się w różnego rodzaju działalność opozycyjną” – zaznaczył dr Kozłowski.

Debata Szczeciński Grudzień’81 to część projektu wojewody zachodniopomorskiego pt. Niepodległa 2021 – szczecińskie drogi do wolności.

Źródło: Radio Szczecin fot.: Elżbieta Kubowska  

Zobacz podobne

Joe Biden: Poruszę niebo i ziemię, by ponownie otworzyć port w Baltimore po katastrofie mostu

KM

Droga Czerwona w Gdyni coraz bliżej realizacji

KM

PTS-y, czyli slalom kolosem

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie