Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wody Polskie są przygotowane do zimy! Nowe lodołamacze szykują się do akcji

Tak zimnego i białego grudnia nie było już od wielu lat! Wody Polskie są już gotowe na sezon zimowy! Jeżeli wystąpi taka konieczność, to akcja lodołamania odbywać się będzie bez żadnej zwłoki. – Najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. W tym roku w polsko-niemieckiej akcji lodołamania wezmą udział nowe lodołamacze: Ocelot i Tarpan. Są one w pełnej gotowości do działania operacyjnego – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

Akcja lodołamania to jedno z najważniejszych działań Wód Polskich. Bez sprawnego kruszenia lodu na Odrze, Regalicy i Odrze Granicznej groziłaby nam powódź zatorowa, której skutki mogłyby pochłonąć dorobek życia wielu mieszkańców naszego miasta i regionu. Wody Polskie są gotowe do działania!

– „Zatrudniliśmy 9 osób jako uzupełnienie załóg. Do tego mamy stałą obsadę naszych jednostek, specjalistów, którzy są z nami od wielu lat” – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej.

– „Do akcji wchodzą dwa nowe lodołamacze. To nowoczesne jednostki, które będą wspomagać nasze akcje, są idealne dostosowane do warunków hydrologicznych Odry – dodaje Iwicki. – Spodziewamy się pracowitej zimy. Obserwujemy od końca listopada długoterminowe prognozy pogody. Trzymamy rękę na pulsie” – dodaje.

  We flocie Wód Polskich w Szczecinie jest osiem lodołamaczy. Siedem w stałej obsłudze i jeden rezerwowy. Do akcji dołączą również jednostki niemieckie.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Elektrownie wodne Energi wyłapują tony „śmieci” chroniąc polskie rzeki i Bałtyk

JJ

PGE Baltica chce w ciągu kilku miesięcy wyłonić dostawców dla projektów Baltica 2 i 3

BS

PŻM: duży popyt na jeziorowce

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie