Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Uniwersytet Morski świętuje!

Ma ponad sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski świętuje 101. rocznicę swojej działalności. W środę, 8 grudnia odbyły się oficjalne uroczystości z tej okazji.

Historia uczelni sięga 1920 roku. Wtedy powstała Państwowa Szkoła Morska w Tczewie. Dziesięć lat później przeniesiono ją do Gdyni i tu już została. W czasie II wojny światowej, z inicjatywy pracowników szkoły, kształcenie morskie było organizowane na obczyźnie – w Wielkiej Brytanii. W 1945 roku reaktywowano naukę w Gdyni. Od 1969 roku placówka działała jako Wyższa Szkoła Morska, a w 2001 roku przemianowano ją na Akademię Morską. Natomiast w 2018 roku zyskała rangę Uniwersytetu Morskiego. W 2019 roku w struktury uniwersytetu został włączony Instytut Morski. Tym samym uczelnia nie tylko zyskała status uniwersytecki, ale też poszerzyła swój obszar badawczy o projekty na rzecz energetyki wiatrowej. Badania związane z rozwojem morskich farm wiatrowych czy morskich instalacji energetycznych stanowią wiodącą część aktywności instytutu. Trwa również budowa Centrum Offshore, które umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego.

W środę, 8 grudnia z okazji 101. rocznicy działalności uczelni odbyły się oficjalne uroczystości. Z uwagi na pandemię liczba gości została ograniczona do minimum, a obchody zorganizowano z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy – w tym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także władze i pracownicy uczelni oraz wybrani studenci.

– Uniwersytet Morski to jedna z najlepszych uczelni morskich na świecie, a także ważna placówka na Pomorzu. Żyje z miastem, rozwija się razem z nim i z miastem myśli o przyszłości. To uczelnia, która zawsze łączyła dwa elementy – pracę naukową i badawczą, ale jednocześnie bardzo praktyczny wymiar kształcenia kadr dla gospodarki morskiej. Pokolenia kapitanów, starszych mechaników, elektryków, którzy tu się kształcili, budowały potęgę Polski na morzu. Z okazji dzisiejszego święta życzę uczelni, by dzielnie mierzyła się z wyzwaniami nowoczesności, otwierała się na przyszłość i skutecznie realizowała te wyzwania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 8.00 przed budynkiem głównym uczelni przy ul. Morskiej 83, gdzie został odegrany hymn państwowy i uroczyście podniesiono banderę. Następnie uczestnicy obchodów udali się do kościoła oo. Redemptorystów przy ul. Portowej 2. Tam odbyła się msza św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie senatu uczelni. Zorganizowano je w auli im. Tadeusza Meissnera w budynku głównym uniwersytetu. Spotkanie otworzył rektor uczelni – prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit.

– Uniwersytet Morski to nowoczesna, morska uczelnia, której potencjał rozwijamy od 101 lat. Jesteśmy placówką rozpoznawalną na całym świecie. To zasługa wszystkich pokoleń, które tworzyły tę uczelnię. Uniwersytet osiąga sukcesy, a strategia, którą wdrażamy od dwóch lat, jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata i wymagania, jakie stawia przed nami przyszłość. Obserwujemy dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej, która jest kołem zamachowym dla wielu obszarów gospodarki krajowej. Nie pominęliśmy tej szansy na rozwój i ją wykorzystujemy. Będziemy też nadal rozwijać potencjał naukowy, dydaktyczny i organizacyjny uniwersytetu i wzbogacać jego infrastrukturę. Przed nami budowa hali sportowej, którą rozpoczniemy w pierwszym kwartale 2022 roku – mówił podczas posiedzenia prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor uczelni.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Zasłużeni pracownicy dydaktyczni uczelni otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, które przyznaje Prezydent RP. Wręczono również wyróżnienia Komisji Edukacji Narodowej. Swoje nagrody przyznał również rektor Uniwersytetu MorskiegoMedale „Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego” otrzymali: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Grzegorz Witkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. To wyróżnienie trafia do osób, które przyczyniły się do rozwoju szkolnictwa morskiego. 

– Bardzo dziękuję rektorowi za to wyróżnienie. Jest ono wyrazem podziękowania za współpracę samorządu Gdyni i Uniwersytetu Morskiego. To bardzo szczególna uczelnia w życiu naszego miasta. Kształci kadry dla gospodarki morskiej, ale istotne jest też to, że otwiera się także na nowe obszary naukowe i edukacyjne, które są bardzo ważne dla Gdyni. Energetyka wiatrowa czy też nowe pomysły związane z wykorzystaniem wodoru – to najnowsze trendy dotyczące polskiej gospodarki. To ważne, że tak znakomicie rozwijają się w Gdyni – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit wręcza prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi medal "Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego" // fot. Przemysław Kozłowski

Natomiast Grzegorz Witkowski w swoim przemówieniu zapowiedział budowę nowego statku szkoleniowego, na którym studenci będą mogli zdobywać morskie szlify.

Rektor Uniwersytetu Morskiego nagrodził też najlepszych studentów oraz pracowników uczelni.

W trakcie posiedzenia odbyło się również wodowanie dwóch książek: „Słownika biograficznego absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie 1922-1930” Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak oraz „Ludzi w służbie Uczelni. Od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni” Agnieszki Czarneckiej.

Obchody zakończył apel pamięci ku czci wszystkich, którzy odeszli na wieczną wachtę. Odbył się on przed budynkiem głównym uczelni. 

Uroczystości uświetnili: Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Uniwersytet wielu możliwości

Uczelnia wykształciła do tej pory ponad 30 tysięcy absolwentów – kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców.

Uniwersytet Morski oferuje studia I i II stopnia na 9 kierunkach i ponad 40 specjalnościach. Na Wydziale Elektrycznym to: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, informatyka oraz technologie kosmiczne i satelitarne. Z kolei na Wydziale Nawigacyjnym można rozpocząć przygodę na kierunkach: nawigacja, a także transport. Wydział Mechaniczny to miejsce dla tych, którzy chcieliby studiować mechanikę i budowę maszyn. Natomiast Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości proponuje dwa kierunki: zarządzanie oraz nauki o jakości.

Uczelnia chce też kształcić przyszłe kadry dla branży offshore. Studenci już teraz mogą wybrać specjalności, takie jak logistyka w sektorze offshore oraz technologie offshore. W 2022 roku ruszą studia MBA dotyczące energetyki wiatrowej, a także studia podyplomowe – zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej. W przygotowaniu są także inne kierunki, które będą realizowane we współpracy z innymi uczelniami.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/uniwersytet-morski-swietuje,561981

fot.: Przemysław Kozłowski

Zobacz podobne

Stanisław Żaryn: Nord Stream 2 może być wykorzystany do działań wywiadowczych; to zagrożenie dla Zachodu

MZ

Kolejny transport zboża ukraińskiego wypłynął z Czarnomorska

BS

Olbrzymi kontenerowiec w Porcie Gdynia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie