Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Uniwersytet Morski świętuje!

Ma ponad sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski świętuje 101. rocznicę swojej działalności. W środę, 8 grudnia odbyły się oficjalne uroczystości z tej okazji.

Historia uczelni sięga 1920 roku. Wtedy powstała Państwowa Szkoła Morska w Tczewie. Dziesięć lat później przeniesiono ją do Gdyni i tu już została. W czasie II wojny światowej, z inicjatywy pracowników szkoły, kształcenie morskie było organizowane na obczyźnie – w Wielkiej Brytanii. W 1945 roku reaktywowano naukę w Gdyni. Od 1969 roku placówka działała jako Wyższa Szkoła Morska, a w 2001 roku przemianowano ją na Akademię Morską. Natomiast w 2018 roku zyskała rangę Uniwersytetu Morskiego. W 2019 roku w struktury uniwersytetu został włączony Instytut Morski. Tym samym uczelnia nie tylko zyskała status uniwersytecki, ale też poszerzyła swój obszar badawczy o projekty na rzecz energetyki wiatrowej. Badania związane z rozwojem morskich farm wiatrowych czy morskich instalacji energetycznych stanowią wiodącą część aktywności instytutu. Trwa również budowa Centrum Offshore, które umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego.

W środę, 8 grudnia z okazji 101. rocznicy działalności uczelni odbyły się oficjalne uroczystości. Z uwagi na pandemię liczba gości została ograniczona do minimum, a obchody zorganizowano z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele władz centralnych, samorządowcy – w tym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a także władze i pracownicy uczelni oraz wybrani studenci.

– Uniwersytet Morski to jedna z najlepszych uczelni morskich na świecie, a także ważna placówka na Pomorzu. Żyje z miastem, rozwija się razem z nim i z miastem myśli o przyszłości. To uczelnia, która zawsze łączyła dwa elementy – pracę naukową i badawczą, ale jednocześnie bardzo praktyczny wymiar kształcenia kadr dla gospodarki morskiej. Pokolenia kapitanów, starszych mechaników, elektryków, którzy tu się kształcili, budowały potęgę Polski na morzu. Z okazji dzisiejszego święta życzę uczelni, by dzielnie mierzyła się z wyzwaniami nowoczesności, otwierała się na przyszłość i skutecznie realizowała te wyzwania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 8.00 przed budynkiem głównym uczelni przy ul. Morskiej 83, gdzie został odegrany hymn państwowy i uroczyście podniesiono banderę. Następnie uczestnicy obchodów udali się do kościoła oo. Redemptorystów przy ul. Portowej 2. Tam odbyła się msza św. w intencji studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie senatu uczelni. Zorganizowano je w auli im. Tadeusza Meissnera w budynku głównym uniwersytetu. Spotkanie otworzył rektor uczelni – prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit.

– Uniwersytet Morski to nowoczesna, morska uczelnia, której potencjał rozwijamy od 101 lat. Jesteśmy placówką rozpoznawalną na całym świecie. To zasługa wszystkich pokoleń, które tworzyły tę uczelnię. Uniwersytet osiąga sukcesy, a strategia, którą wdrażamy od dwóch lat, jest skuteczną odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata i wymagania, jakie stawia przed nami przyszłość. Obserwujemy dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej, która jest kołem zamachowym dla wielu obszarów gospodarki krajowej. Nie pominęliśmy tej szansy na rozwój i ją wykorzystujemy. Będziemy też nadal rozwijać potencjał naukowy, dydaktyczny i organizacyjny uniwersytetu i wzbogacać jego infrastrukturę. Przed nami budowa hali sportowej, którą rozpoczniemy w pierwszym kwartale 2022 roku – mówił podczas posiedzenia prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor uczelni.

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Zasłużeni pracownicy dydaktyczni uczelni otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, które przyznaje Prezydent RP. Wręczono również wyróżnienia Komisji Edukacji Narodowej. Swoje nagrody przyznał również rektor Uniwersytetu MorskiegoMedale „Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego” otrzymali: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni oraz Grzegorz Witkowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. To wyróżnienie trafia do osób, które przyczyniły się do rozwoju szkolnictwa morskiego. 

– Bardzo dziękuję rektorowi za to wyróżnienie. Jest ono wyrazem podziękowania za współpracę samorządu Gdyni i Uniwersytetu Morskiego. To bardzo szczególna uczelnia w życiu naszego miasta. Kształci kadry dla gospodarki morskiej, ale istotne jest też to, że otwiera się także na nowe obszary naukowe i edukacyjne, które są bardzo ważne dla Gdyni. Energetyka wiatrowa czy też nowe pomysły związane z wykorzystaniem wodoru – to najnowsze trendy dotyczące polskiej gospodarki. To ważne, że tak znakomicie rozwijają się w Gdyni – podkreślał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit wręcza prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi medal "Zasłużony dla Szkolnictwa Morskiego" // fot. Przemysław Kozłowski

Natomiast Grzegorz Witkowski w swoim przemówieniu zapowiedział budowę nowego statku szkoleniowego, na którym studenci będą mogli zdobywać morskie szlify.

Rektor Uniwersytetu Morskiego nagrodził też najlepszych studentów oraz pracowników uczelni.

W trakcie posiedzenia odbyło się również wodowanie dwóch książek: „Słownika biograficznego absolwentów Szkoły Morskiej w Tczewie 1922-1930” Małgorzaty Sokołowskiej i Joanny Stasiak oraz „Ludzi w służbie Uczelni. Od Szkoły Morskiej w Tczewie do Uniwersytetu Morskiego w Gdyni” Agnieszki Czarneckiej.

Obchody zakończył apel pamięci ku czci wszystkich, którzy odeszli na wieczną wachtę. Odbył się on przed budynkiem głównym uczelni. 

Uroczystości uświetnili: Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Uniwersytet wielu możliwości

Uczelnia wykształciła do tej pory ponad 30 tysięcy absolwentów – kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców.

Uniwersytet Morski oferuje studia I i II stopnia na 9 kierunkach i ponad 40 specjalnościach. Na Wydziale Elektrycznym to: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, informatyka oraz technologie kosmiczne i satelitarne. Z kolei na Wydziale Nawigacyjnym można rozpocząć przygodę na kierunkach: nawigacja, a także transport. Wydział Mechaniczny to miejsce dla tych, którzy chcieliby studiować mechanikę i budowę maszyn. Natomiast Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości proponuje dwa kierunki: zarządzanie oraz nauki o jakości.

Uczelnia chce też kształcić przyszłe kadry dla branży offshore. Studenci już teraz mogą wybrać specjalności, takie jak logistyka w sektorze offshore oraz technologie offshore. W 2022 roku ruszą studia MBA dotyczące energetyki wiatrowej, a także studia podyplomowe – zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej. W przygotowaniu są także inne kierunki, które będą realizowane we współpracy z innymi uczelniami.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/uniwersytet-morski-swietuje,561981

fot.: Przemysław Kozłowski

Zobacz podobne

USA odwołuje swoje okręty wojenne z Morza Czarnego

BS

9. Międzynarodowy Kongres Morski już w tą środę !

BS

Müller: terminal LNG i Baltic Pipe pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie