9 grudnia 2021 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polską a Republiką Korei, zacieśniające współpracę przy realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument zapowiada zaangażowanie kapitałowe Republiki Korei w polski projekt infrastrukturalny oraz stwarza warunki do podjęcia kolejnych wspólnych działań, koncentrujących się na ocenie finansowej projektu i studiach wykonalności.
Podpisane przez Pełnomocnika Rządu RP ds. budowy CPK, wiceministra infrastruktury Marcina Horałę, południowokoreańskiego ministra ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouka oraz prezesów spółek: CPK i Incheon International Airport Corporation (IIAC) porozumienie zakłada działania zmierzające do wspólnego przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów. Spółka Incheon International Airport Corporation, która od początku roku świadczy specjalistyczne usługi doradcze na rzecz CPK, potwierdza słuszność działań w celu zaangażowania kapitałowego w polski projekt. Do końca przyszłego roku obie strony wypracują szczegółowe warunki wspólnej inwestycji.
– Z perspektywy czasu oceniam prowadzone wspólnie ze stroną koreańską działania jednoznacznie pozytywnie. Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej. Taki ruch pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem. To też jednoznaczny sygnał, że CPK to inwestycja przemyślana, dobrze zaplanowana i pozytywnie rokująca – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
– Podpisane dziś porozumienie jest potwierdzeniem woli współpracy między naszymi krajami przy projekcie CPK. Jest również kamieniem milowym na drodze do stworzenia w Polsce globalnego portu przesiadkowego. MOLIT (Ministerstwo Ziemi, Infrastruktury Transportu Republiki Korei) i IIAC (Incheon International Airport Corporation) dołożą wszelkich starań, aby wspierać na wielu płaszczyznach obiecujący projekt CPK, wykorzystując swoje bogate doświadczenia, zdobyte podczas budowy i eksploatacji Portu Lotniczego Incheon, który w mojej ocenie ma największy potencjał na świecie – stwierdził minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouk.
Port Solidarność w ramach pierwszego etapu będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4000 m każda i będzie największym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej. W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej opracowywania studiów wykonalności projektowania.
źródłol mat. prasowy/ fot. CPK