Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Kreml oskarża Ukrainę o „niebezpieczne prowokacje” w związku z okrętem na Morzu Czarnym

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł w piątek przed „niebezpiecznymi prowokacjami” w związku z obecnością ukraińskiego okrętu Donbas płynącego – według rosyjskiej FSB – w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej. MSZ Rosji oznajmiło, że doszło do „kolejnej prowokacji”.

„To, co się wydarzyło pokazuje po raz kolejny potencjalną szkodliwość i ryzyko, które mogą wynikać z takich prowokacyjnych działań” – powiedział Pieskow podczas codziennego briefingu dla prasy.

Przedstawiciel Kremla ostrzegł, że każda prowokacja może doprowadzić do „bardzo poważnych skutków”.

Wcześniej w piątek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa skomentowała rejs ukraińskiego okrętu słowami o „kolejnej, nie pojedynczej prowokacji”. Oświadczyła, że chodzi o „kompleks prowokacyjnych działań podejmowanych wokół granic Rosji”.

Według rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa okręt Donbas, należący do sił zbrojnych Ukrainy, płynął w kierunku Cieśniny Kerczeńskiej łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Rosja po aneksji Krymu w 2014 roku uznaje część akwenu w rejonie półwyspu za swoje wody. Społeczność międzynarodowa odrzuca takie stanowisko.

Źródło: PAP fot.: Mil.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Zobacz podobne

Marynarz w odświętnym przebraniu

BS

Kreml: Nord Stream 2 ma przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego Europy

KM

Senackie komisje przyjęły nowelę ustawy o pracy na morzu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie