Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Świnoujście. Tunel wydrążony, ale roboty wewnątrz jeszcze mnóstwo

Zrobiliśmy rekonesans tunelu pod Świną, naszym przewodnikiem był Piotr Flisiak, dyrektor kontraktu budowy tunelu konsorcjum PORR.  W tej chwili montowane są boczne wsporniki, na których będzie oparta jezdnia i strop tunelu. Rozpoczęto też prace związane z budową zejść do ciągów ewakuacyjnych. Prace muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności prze ekipy wewnątrz tunelu.

Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem zastępczym tunelu – w rozmowie z Polską Morską przyznał, że choć tunel jest już wydrążony, przed wykonawcą jeszcze bardzo dużo prac. Zgodnie z kontraktem, we wrześniu przyszłego roku obiekt powinien być już otwarty.  Wykonawca złożył jednak roszczenia o przedłużenie terminu podnosząc kwestie związane z COVID i warunkami gruntowymi.   Wnioski wykonawcy wymagają dokładnej analizy, ostateczne decyzje należą do inwestora głównego, czyli miasta  Świnoujście. 

Wyspiarka znika z placu budowy

Tuż przed wejściem do tunelu od strony wyspy Wolin widzimy potężne elementy „Wyspiarki” – maszyny, która ten tunel wydrążyła. Trwa demontaż ostatnich jej elementów, które znajdują się jeszcze w tunelu. Schodzimy do tunelu. Na razie z wyspy na wyspę można przemieszczać się tylko pieszo i pod przewodnictwem wykonawcy. To cały czas teren budowy. 

Tunel robi wrażenie, jego parametry, średnica czy pierścienie tworzone z potężnych segmentów, które ważą od 9,3 do 12,5 tony każdy. Widać ich numerację. Dyrektor Lendner dodaje, że w sumie tunel tworzą pierścienie zbudowane z 6280 takich segmentów. 

Przemieszczamy się tunelem zatrzymując w miejscach, gdzie prowadzone są prace. Montowane są boczne elementy nośne konstrukcji jezdni. 

Zejścia ewakuacyjne

Wykonawca rozpoczął też nawierty pod rury mrożeniowe w miejscach, gdzie będą zbudowane zejścia do korytarza ewakuacyjnego zaprojektowanego pod jezdnią.  

Dyrektor Flisiak opisuje technologię prac. W miejscach gdzie wiercone są otwory nakładane są specjalne kołnierze i wprowadzane rury mrożeniowe. Część otworów już wykonano, ale – jak zapewnia nasz przewodnik – to zaledwie kilkanaście procent całości. 

Te prace wymagają dużej precyzji i są czasochłonne. Do wykonania jest kilkadziesiąt otworów, w które będą wprowadzone rury. Będą stanowić rodzaj osnowy wspomnianych zejść. 

Korytarz ewakuacyjny będzie znajdował się pod jezdnią. Poprowadzą do niego będą właśnie zejścia zbudowane poza konstrukcję tunelu. Aby je wykonać, najpierw trzeba zmrozić grunt, a następnie przy odpowiedniej technologii  zbudować takie „klatki” zejściowe. Grunt będzie mrożony schłodzoną solanką przepływającą  przez rury, które właśnie są wprowadzane przez nawiercane otwory – z jednej i z drugiej strony wejścia do klatki (będzie wycięte w ścianie tunelu). W takiej zmrożonej „skale” będzie można wydrążyć odpowiednią przestrzeń, i zbudować zejście do ciągu pod jezdnią.

Konstrukcje nośne

Konstrukcją nośną jezdni o szerokości 7 metrów (po 3,5 m każdy z pasów) będą stanowiły elementy betonowe w kształcie litery „U” ułożone wzdłuż osi tunelu oraz widoczne na zdjęciach wsporniki boczne. Są właśnie wykonywane – zbrojone i zalewane betonem. Prefabrykaty, które będą układane wzdłuż osi, są sukcesywnie wykonywane w zakładzie prefabrykacji na wyspie Uznam, gotowych jest już ponad 60 proc. elementów.

Dyrektor Flisiak informuje, że montaż elementów nośnych jezdni rozpocznie się prawdopodobnie w lutym. Te elementy i wsporniki boczne zostaną zwieńczone płytami, i dopiero na nich położone zostaną warstwy jezdne.   

Część górną tunelu spłaszczą nam płyty stropowe umocowane na wspornikach, które też już są wykonywane – widać je na zdjęciach. Będą rodzajem maskownicy kryjącej wszystkie instalacje stanowiące integralną część infrastruktury tunelu, w tym wentylację.

PJ

Tunel w liczbach:

  • Długość tunelu drążonego – 1484 m
  • Średnica wewnętrzna – 12 m
  • Szerokość jezdni – 7 m (2×3,5 m)
  • Głębokość pod dnem Świny – ok. 11 m
  • Ilość zużytej stali – 11 000 ton
  • Całkowita ilość betonu – 100 tys. m sześc.
  • Całkowita ilość kruszyw (piasek, żwir, grys) – 233 tys. ton
  • Grubość obudowy tunelu – 50 cm.

fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Adamczyk: w tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem

BS

Mała Narew w ogniu

KM

Promy PŻB będą pływać z Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie