Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

25 nowych oficerów z gdyńskiej uczelni

„Od oficera nie wymaga się, żeby błyszczał jak dawniej, natomiast musi on świecić przykładem na każdym polu (…)” – pokrzepieni tym fragmentem książki „Oficer” absolwenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczynają służbę z pierwszym stopniem oficerskim. Dla nich to jeden z najważniejszych momentów w ich dotychczasowej karierze, dla uczelni – dobrze wypełnione zadanie i kolejne kadrowe wzmocnienie Sił Zbrojnych RP.

To piękna okoliczność nie tylko dla tych, którzy są jej głównymi bohaterami, ale także dla samej uczelni, ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Promocje oficerskie to uroczystości, które regularnie podsumowują efekty nauki i sukcesy świeżo upieczonych absolwentów studiów wojskowych.

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni tym razem wypuściła w wojskowy świat 25 podporuczników. Swoje awanse na pierwszy stopień oficerski odebrali w sobotę, 11 grudnia podczas tradycyjnej ceremonii na placu apelowym uczelni na gdyńskim Oksywiu. W sobotnim wydarzeniu absolwentom towarzyszyli m.in. zaproszeni goście i pododdziały oraz poczty sztandarowe Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i AMW.

– Promocja na pierwszy stopień oficerski w każdej uczelni wojskowej to wyjątkowe święto. To efekt pracy zarówno tych promowanych, jak i całego personelu Akademii (…) – powiedział rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Między innymi tezy z wydanej w 1931 roku książki „Oficer” stanowiły motto, które ma wskazać odpowiedni kierunek rozwoju świeżo mianowanym podporucznikom opuszczającym mury gdyńskiej uczelni. „Od oficera nie wymaga się, żeby błyszczał jak dawniej, natomiast musi on świecić przykładem na każdym polu (…)” – głosił cytowany podczas uroczystości fragment wyżej wymienionego dzieła. 

Uroczysytość promocji oficerskiej, fot. Krzysztof Miłosz / Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Uroczysytość promocji oficerskiej, fot. Krzysztof Miłosz / Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

– Nieliczne zawody wymagają od młodych ludzi tak wszechstronnego przygotowania jak służba oficera Wojska Polskiego. Mało który zawód niesie za sobą tak ogromny ciężar odpowiedzialności za powierzonych ludzi oraz mienie. Służba oficera wymaga ciągłego doskonalenia, pogłębiania wiedzy, z jednoczesnym udziałem w misjach i ćwiczeniach. Waszym obowiązkiem od tej chwili jest również nadzór nad wyszkoleniem i dyscypliną swoich podwładnych oraz pielęgnowanie wizerunku Sił Zbrojnych RP w kraju i na arenie międzynarodowej – mówił podczas uroczystości wowódca Centrum Operacji Morskich – dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

Po odczytaniu postanowień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski, absolwenci AMW usłyszeli słynną i niezmienną frazę: „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panią/Pana podporucznikiem Wojska Polskiego„. Po dotknięciu ramienia pałaszem żołnierze oficjalnie stali się oficerami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej.

Tegoroczny prymus wśród absolwentów AMW - podporucznik Patrycja Nagel, fot. Krzysztof Miłosz / Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Tegoroczny prymus wśród absolwentów AMW – podporucznik Patrycja Nagel, fot. Krzysztof Miłosz / Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Przy okazji uroczystej promocji oficerskiej nagrodzono też tegoroczną absolwentkę, która zakończyła wojskowe studia z wyjątkowo dobrymi wynikami. Rektor-Komendant wręczył list gratulacyjny ppor. Patrycji Nagel, która osiągnęła najlepsze rezultaty spośród wszystkich mianowanych i zapracowała na miano prymusa uczelni.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/25-nowych-oficerow-z-gdynskiej-uczelni,562103

fot.: Krzysztof Miłosz

Zobacz podobne

Gotowe nowe nabrzeże z widokiem na twierdzę Wisłoujście

BS

Baltic Hub partnerem VI Biegu Anioła!

AB

W. Brytania/ Raport: marynarka wymaga inwestycji, by mogła skutecznie bronić kraju

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie