Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Jest potencjał do współpracy transportowej między Polską a Kazachstanem

13 grudnia 2021 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel rozmawiał z wiceministrem przemysłu i rozwoju infrastrukturalnego Kazachstanu Berikiem Kamaliyevem. Kazachstan jest dla Polski partnerem strategicznym w Azji Centralnej w obszarze transportu.

Podczas wideorozmowy omówiono kluczowe kwestie związane ze współpracą w transporcie kolejowym, drogowym oraz lotniczym. Wiceminister A. Bittel wyraził zadowolenie, że spotkania dwustronne z partnerami z Kazachstanu odbywają się nieprzerwanie nie tylko na szczeblu centralnym, ale także ekspertów. Przypomniał, że Polska prowadzi inwestycje na kolejowych przejściach granicznych: Terespol-Brześć oraz w porcie logistycznym Małaszewicze, w rejonie przejścia Siemianówka-Swisłocz, a także przejścia Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Ponadto w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu międzynarodowych korytarzy transportowych na kierunkach wschód – zachód i północ – południe, PKP Cargo SA realizuje budowę Centralnego Portu Logistycznego Zduńska Wola-Karsznice.

W czerwcu 2021 r., po półtorarocznej przerwie spowodowanej globalną sytuacją pandemiczną, Polskim Liniom Lotniczym LOT udało się wznowić bezpośrednie połączenia na trasie Warszawa – Nur-Sułtan – Warszawa. Ministrowie wyrazili poparcie dla obecnie prowadzonych rozmów na poziomie eksperckim w sprawie możliwości zacieśnienia współpracy i rozszerzenia siatki połączeń lotniczych.

Obie strony pozytywnie oceniają dotychczasową współpracę pomiędzy Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i inspekcją transportową Kazachstanu. Wymiana doświadczeń oraz wzajemne wizyty studyjne prowadzone przez te instytucje przyczyniają się do zacieśnienia współpracy obydwu państw w zakresie nadzoru nad transportem drogowym.

Podczas rozmowy wiceministrowie A. Bittel i B. Kamaliyev uzgodnili, że kolejne spotkanie w ramach Polsko-Kazachstańskiej Grupy Roboczej ds. Transportu, której są przewodniczącymi, odbędzie się na wiosnę przyszłego roku w Kazachstanie.  

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury fot.: pkt.pl

Zobacz podobne

Terminal Promowy w Świnoujściu. Estakada już jest!

Autor

Sasin: do końca roku do Polski przypłynie 11 mln ton węgla

BS

Rekordowy rozładunek zbiornikowca z olejem napędowym w Porcie Gdynia 

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie