Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Piraci przejęli kontenerowiec. Wzięli zakładników

Piraci zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników – poinformował rzecznik duńskich sił zbrojnych.

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej śmigłowiec – opisywała Agencja Reutera.

Jednostka podążyła za łodzią piratów, na której pokładzie znajduje się sześciu zakładników, jednak musiała przerwać operację, doleciawszy do nigeryjskich wód terytorialnych – tłumaczył duński przedstawiciel. Nie wiadomo, jaka jest nazwa zaatakowanego statku ani kto jest jego armatorem – dodał.

Misja przeciwko piratom

Fregata „Esbern Snare” została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. W listopadzie jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech.

Przedstawiciele Danii prowadzą rozmowy z władzami znajdujących się w Zatoce państw w sprawie przekazania przebywających na fregacie schwytanych piratów – sprecyzowała agencja.

Fregata „Esbern Snare” to okręt o długości 137,6 m i wyporności 6300 ton. Na swoim pokładzie posiada między innymi lądowisko dla śmigłowców.

Nad Zatoką Gwinejską leżą między innymi: Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 r. spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

źródło TVP Info/ fot. Pixabay

Zobacz podobne

MKDNiS. Stocznia Gdańska z potwierdzoną przez sąd ochroną konserwatorską

AB

Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration prawdopodobnie odnaleźli wrak zatopionego w 1943 roku tankowca „Bloody Marsh”

BS

„Polska Morska” na antenie Radia Szczecin!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie