Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Piraci przejęli kontenerowiec. Wzięli zakładników

Piraci zaatakowali na międzynarodowych wodach w Zatoce Gwinejskiej kontenerowiec handlowy pod banderą Liberii, biorąc szóstkę zakładników – poinformował rzecznik duńskich sił zbrojnych.

Działająca w okolicy duńska fregata, by pomóc marynarzom, wysłała w poniedziałek w kierunku kontenerowca znajdującego się w pobliżu wyspy Bioko należącej do Gwinei Równikowej śmigłowiec – opisywała Agencja Reutera.

Jednostka podążyła za łodzią piratów, na której pokładzie znajduje się sześciu zakładników, jednak musiała przerwać operację, doleciawszy do nigeryjskich wód terytorialnych – tłumaczył duński przedstawiciel. Nie wiadomo, jaka jest nazwa zaatakowanego statku ani kto jest jego armatorem – dodał.

Misja przeciwko piratom

Fregata „Esbern Snare” została skierowana na misję w Zatoce Gwinejskiej w październiku w celu odstraszania piratów oraz wspierania żeglugi cywilnej. W listopadzie jednostce udało się wyeliminować wrogi statek na wodach na południe od Nigerii, zabijając czterech piratów i zatrzymując kolejnych czterech.

Przedstawiciele Danii prowadzą rozmowy z władzami znajdujących się w Zatoce państw w sprawie przekazania przebywających na fregacie schwytanych piratów – sprecyzowała agencja.

Fregata „Esbern Snare” to okręt o długości 137,6 m i wyporności 6300 ton. Na swoim pokładzie posiada między innymi lądowisko dla śmigłowców.

Nad Zatoką Gwinejską leżą między innymi: Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria, Kamerun, Gwinea Równikowa i Gabon.

Według Międzynarodowego Biura Morskiego (IMB) w 2020 r. spośród 135 marynarzy porwanych na całym świecie 130 uprowadzono w Zatoce Gwinejskiej, co jest rekordem w tym rejonie.

źródło TVP Info/ fot. Pixabay

Zobacz podobne

Polska Liga Żeglarska: 14 szczęśliwców, 4 pechowców

BS

Trójmiasto na 2. miejscu w Polsce w rankingu potencjału inwestycyjnego

BS

M/s Halka największym pasażerskim statkiem żeglugi przybrzeżnej zbudowanym w polskiej stoczni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie