Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Stocznie

PGZ i Politechnika Gdańska gotowe współpracować przy technologiach utrudniających wykrywanie okrętów

Polska Grupa Zbrojeniowa i Politechnika Gdańska podpisały umowy o zachowaniu poufności, niezbędne do rozpoczęcia rozmów o rozwijaniu technologii utrudniających wykrywanie okrętów – poinformowała w czwartek PGZ.

Podpisanie umów o zachowaniu poufności było niezbędne, by strony mogły rozpocząć rozmowy w zakresie kooperacji przy realizacji projektów na rzecz Marynarki Wojennej RP. Szczegóły pozostają tajemnicą stron.

„Jestem przekonany, że współpraca krajowego przemysłu z Politechniką Gdańską, posiadającą wieloletnie doświadczenie w zakresie demagnetyzacji okrętów oraz pomiarów ich pól fizycznych, jak również bezzałogowych technologii podwodnych, przyniesie znakomity efekt w postaci światowej klasy sprzętu dla naszej Marynarki Wojennej” – powiedział prezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Rektor PG prof. Krzysztof Wilde zapewnił, że „Politechnice Gdańskiej bardzo zależy na aktywnym wspieraniu rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego”. „Od wielu lat współpracujemy w tym zakresie z Marynarką Wojenną RP i Polską Grupą Zbrojeniową. Umowa, którą teraz podpisaliśmy, jest potwierdzeniem tego, że nasze partnerstwo jest bliskie i coraz bardziej efektywne. Jestem przekonany, że zawarcie tego porozumienia przysłuży się zarówno sprawnej realizacji programów MW, jak również dalszemu rozwojowi kompetencji naszych specjalistów z Centrum Morskich Technologii Militarnych PG” – dodał.

Prezes PGZ SW Paweł Lulewicz wyraził przekonanie, że przekształcenia infrastruktury i organizacji pracy pozwolą PGZ Stoczni Wojennej „na realizacje nawet najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów”. „To kolejne po Mieczniku programy, które – choć są na bardzo wczesnym etapie – niosą ze sobą duży potencjał rozwojowy dla stoczni” – dodał, nawiązując do programu budowy fregaty. „Wierzę, że już w perspektywie kilku lat stacje demagnetyzacyjne oraz inne innowacyjne technologie podwodne staną się ważnymi elementami naszej oferty, i to nie tylko dla polskiej Marynarki Wojennej” – powiedział Lulewicz.

PGZ bierze udział w projektach budowy, remontów, serwisów i napraw okrętów. W lipcu 2021 r. konsorcjum PGZ-Miecznik i MON podpisały umowę, która ma doprowadzić do dostawy dla polskiego wojska trzech okrętów klasy fregaty w ramach programu Miecznik.

Źródło/PAP,wnp.pl,/fot.PAP

Zobacz podobne

„Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” już w drodze na Litwę

AB

57 lat 12. „Wolińskiego” Dywizjonu Trałowców

KM

Konferencja dowódców marynarek wojennych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie