Polski Portal Morski
Aktualności

Anna Moskwa: w poniedziałek spotkanie z unijną komisarz ds. konkurencji ws. praktyk Gazpromu

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w piątek, że w poniedziałek ma spotkać się z europejską komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, a tematem rozmów będą praktyki Gazpromu. Moskwa ma apelować o szybkie uruchomienie postępowania antymonopolowego.

„Nie możemy udawać, że wymuszanie certyfikacji Nord Stream 2, manipulacje na rynku gazu i utrzymywanie niskiego poziomu zapasów przez Gazprom jest sytuacją normalną i nie jest wykorzystywaniem pozycji monopolistycznej” – oświadczyła Anna Moskwa na konferencji prasowej. Jak podkreśliła, inni dostawcy gazu, jak Algieria i Norwegia zwiększyli dostawy tego surowca o 25 proc., podczas gdy magazyny Gazpromu w UE są napełnione tylko w 45 proc., a zapotrzebowanie na gaz dużo większe niż przed rokiem.

„W poniedziałek będę się widziała z komisarz Vestager i będę apelowała o szybkie i skuteczne uruchomienie postępowania antymonopolowego i wszelkich narzędzi wobec Gazpromu, które mogłyby prowadzić do wyciągnięcia konsekwencji” – powiedziała minister klimatu.

Jak zaznaczyła, KE może uruchomić samodzielnie takie postępowanie, nie oglądając się na stanowiska państwo członkowskich, a Komisję upoważnia do tego np. zaburzenie relacji popyt-podaż.

Źródło: PAP fot.: archiwum

Zobacz podobne

Wiceprezes PGNiG: gdy Europa zwraca się w kierunku LNG, my mamy już ugruntowaną pozycję na tym rynku

BS

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: To miasto jest predestynowane do budowy terminalu kontenerowego!

AB

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie