Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

O wystawie „Morze miasto port”

Muzeum Miasta Gdyni organizuje wystawę związaną ze 100-leciem gdyńskiego portu, która ukazywać będzie jego wizerunek w sztuce.

Na wystawę składać się będzie ponad 100 prac – od pierwszych ujęć portu m.in. w obrazach Michaliny Krzyżanowskiej czy gwaszach Janusza Marii Brzeskiego, przez realistyczne realizacje wybitnych marynistów Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka i Henryka Baranowskiego po abstrakcyjne kompozycje Kazimierza Ostrowskiego, prace Kazimierza Śramkiewicza i grafiki Stanisława Katzera. Uzupełnieniem ekspozycji jest również szereg prac poświęconych tematyce stoczni i morza jako naturalnego otoczenia portu, od tych przedstawiających różnego rodzaju jednostki pływające w przestrzeni portowej aż po te ukazujące sceny rozgrywające się na otwartym morzu.

Wystawę tworzą w dużej mierze prace pochodzące z kolekcji Muzeum Miasta Gdyni. Dopełniają ją obrazy Stefana Szmaja z kolekcji Zarządu Portu Morskiego Gdynia, znajdujące się w depozycie Muzeum Miasta Gdyni oraz prace z Muzeum Marynarki Wojennej, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Narodowego w Gdańsku,  Państwowej Galerii Sztuki i kilku kolekcji prywatnych.

Zobacz podobne

Szerszy zakres prac nad Drogą Czerwoną? Jest wniosek i wstępne poparcie

KM

Wody Polskie: w ok. 800 przypadkach regulator nie zgodził się z proponowanymi podwyżkami opłat za wodę

AB

Rekin na Bałtyku przez tydzień

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie