Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Obchody Szczecińskiego Grudnia ’70. „Oni wyrwali władzę komunistom”

„Po raz pierwszy po wojnie, podczas powstania grudniowego 1970 roku, komuniści stracili władzę w Szczecinie” – przypomniał premier Mateusz Morawiecki w liście, który odczytano podczas obchodów 51. rocznicy Szczecińskiego Grudnia ’70.

W środę, przy tablicach upamiętniających zabitych, modlono się i złożono kwiaty. List od premiera odczytał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

„Oto władza, która mieniła się polską, strzelała do Polaków. Władza, która mieniła się ludową, strzelała do robotników. W rewolcie Grudnia’70, Szczecin odegrał rolę wyjątkową. Okołomiejski komitet strajkowy – przez kolejnych pięć dni – posiadał rzeczywistą władzę nad miastem. Władzę, którą po raz pierwszy – od zakończenia wojny – odebrano komunistom” – odczytał Zbigniew Bogucki.

W Szczecinie, podczas powstania grudniowego, zginęło 16 osób. 

– Byłem młodym stoczniowcem, nie wyobrażałem sobie, że mogą do nas strzelać ostrą amunicją – wspominał Zdzisław Simiński. – Jako młody chłopak 22-letni, bo trzy lata dopiero pracowałem tu w stoczni na ślusarni. Nas – tych młodych chłopaków – było tu bardzo dużo i nie wierzyliśmy w to, że mogą w stosunku do nas użyć siły. O tym nikt z nas nie pomyślał.

Uroczystości przed bramą Stoczni Szczecińskiej poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Przewodniczył jej biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman. 

– „Przywołujemy to wydarzenie nie z sentymentu, ani też nie po to, aby rozdrapywać rany z przeszłości. Robimy to w tym celu, aby uświadomiwszy sobie, co się wtedy wydarzyło, nie dopuścić do czegoś podobnego dzisiaj. Przywoływanie wydarzeń z przeszłości jest zasadne wtedy, gdy służy kształtowaniu mądrości” – dodał biskup Henryk Wejman.

Według szacunków historyków, podczas strajków w grudniu 1970 roku, pracę przerwało 20 tysięcy osób. W trakcie zajść w Szczecinie spalono Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Źródło: Radio Szczecin fot.: IPN

Zobacz podobne

Sail Świnoujście już po raz dwunasty

BS

Rafael: rewolucyjne rozwiązania na polu dominacji na morzu

BS

MSC: nasz statek został zaatakowany na Morzu Czerwonym

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie