Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Polska i Niemcy ramię w ramię podczas kolejnej akcji lodołamania. „Jesteśmy gotowi na zimę”

Od 1995 roku wszelkie działania realizowane w czasie zimowym, w ramach akcji lodołamania podejmowane są równolegle przez stronę polską i niemiecką. Tylko w takiej formule akcja lodołamania jest efektywna i odpowiednio skoordynowana. Za nami spotkanie ustalające ramy działania w rozpoczynającym się sezonie zimowym. – Omówiliśmy przygotowanie do akcji lodołamania oraz sezon nawigacyjny 2021. Grudzień przyniósł nam kilka dni z temperaturami poniżej zera, ale nie było konieczności lodołamania. Nasze jednostki są gotowe na sezon zimowy – mówi Stefan Iwicki, kierownik polsko-niemieckiej akcji lodołamania.

Regulacje w zakresie zasad bezpieczeństwa pracy załóg lodołamaczy w obliczu występowania pandemii wirusa SARS Cov-2 w istotny sposób utrudniły przygotowania do akcji lodołamania w ubiegłym sezonie zimowym.  Mimo trudnych warunków podczas występowania pandemii polski i niemieckie lodołamacze przeprowadziły wspólną akcję lodołamania w dniach 16.02. – 23.02.2021 r. Zawarte w roku ubiegłym uzgodnienia dotyczące codziennej wymiany informacji sprawdziły się w praktyce.

Gotowość lodołamaczy do udziału w akcji lodołamania:

  • ● od 01.12.2021 r., 7 lodołamaczy polskich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania. Strona polska poinformowała, że w rezerwie posiada dodatkowy lodołamacz, który będzie uruchomiony w razie potrzeby.
  • ● od 01.12.2021 r., 6 lodołamaczy niemieckich oczekuje w gotowości do udziału w akcji lodołamania.

Od momentu pojawienia się pierwszych zjawisk lodowych na Odrze do ich zaniku obie strony codziennie do godz. 7:20 wymieniać się będą informacjami na temat aktualnej sytuacji lodowej, prognoz pogody, oceny dnia poprzedniego oraz gotowości technicznej lodołamaczy. O godzinie 10:00 nastąpi pełna wymiana informacji pomiędzy przedstawicielami kierownictwa akcji obu stron dotycząca zadań na dany dzień na podstawie aktualnych sprawozdań lodowych i prognoz pogody.

Źródło: Wody Polskie fot.: PAP

Zobacz podobne

Przetarg na dzierżawę terminala kontenerowego w Gdyni przedłużony

BS

Digitalizacja w wystawiennictwie i badaniach

BS

Rozpoczęcie badań dna pod budowę Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie