Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezes PGNiG: polskie magazyny gazowe zapełnione w 95-procentach

Jak zaznaczył w TVP Info szef gazowej spółki, zbyt mały poziom zapasów gazu w Europie, ograniczanie podaży przez Gazprom, spowodowały rajd cenowy tego surowca. „To bezprecedensowa sytuacja, nikt się takich wzrostów nie spodziewał, nikt nie był na to przygotowany” – mówił.

„Na szczęście w Polsce, przy systemie zapasów obowiązkowych, magazyny mamy zapełnione (…) w 95- procentach, w Europie jest to znacznie mniej – ok. 60 proc. i to u progu zimy” – powiedział.

Na pytanie, o ile więcej zapłacą przy rachunku tzw. kuchenkowicze, Majewski odpowiedział, że szacuje, iż przy taryfie W1, którą PGNiG Obrót Detaliczny oferuje swoim klientom, przy przeciętnej wysokości rachunku, te wzrosty wyniosą ok 9 zł.

Według szefa PGNiG, przygotowane przez rząd m.in. tarcza antyinflacyjna i dodatek osłonowy, poprawiają sytuację odbiorców.

Wskazał, że polityka klimatyczna EU spowoduje, że paliwem przejściowym po węglu będzie gaz. Przewidywany wzrost wykorzystania gazu w Polsce w najbliższych dekadach to nawet 50 proc.

Na pytanie o wpływ ceny certyfikatów uprawniających do emisji CO2 na wzrost cen energii elektrycznej i gazu, zauważył, że na ceny gazu wpływają one w mniejszych stopniu, bo emisja CO2 jest o połowę mniejsza niż w przypadku węgla. Zaznaczył przy tym, że to i tak znaczna część kosztów energii produkowanej w Polsce.

Podkreślił, że certyfikaty CO2 nie powinny być narzędziem spekulacyjnym. „Podobnie jak w przypadku cen gazu (…) nie powinno to być poddawane spekulacjom i wykorzystywane jako instrument do generowania zysków przez instytucje finansowe” – powiedział.

Majewski dodał, cena gazu jest ceną sezonową. „Gaz tanieje na wiosnę (…) mam nadzieję, że te ceny na wiosnę przyszłego roku nieco spadną” – zaznaczył.

Pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek „tarczowy” od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Rząd obniżył od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. 

źródło PAP / FOT.PGNiG

Zobacz podobne

PGE zaprasza do Łeby. 21 lipca startuje projekt Plaża PGE „POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”

AB

PGZ Stocznia Wojenna – budowa nowych hal i wnęki dokowej postępuje!

Pio Su

Maersk i Hapag-Lloyd nawiązały współpracę operacyjną

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie