Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Offshore

Postępy na budowie Centrum Offshore UMG

Inwestycja UMG – Centrum Offshore – rośnie w górę. Stoją już fundamenty i parter  budynku, a prace budowlane realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Budowa Centrum Offshore UMG w Gdańsku przy ulicy Roberta de Plelo to inwestycja wynikająca z zaplanowanych na lata 2020-2024 celów strategicznych Uczelni. Centrum Offshore UMG umożliwi prowadzenie kompleksowych, specjalistycznych prac badawczych i rozwojowych na potrzeby innowacyjnego przemysłu morskiego. Obecnie, poza Uniwersytetem Morskim w Gdyni, niewiele jednostek badawczo-rozwojowych w kraju wykonuje takie prace.

Realizowana inwestycja składa się z dwóch budynków dwu- kondygnacyjnych połączonych łącznikiem na poziomie 1 piętra. Centrum Offshore UMG powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście. Z uwagi na słabą nośność gruntów, wykonane zostało wzmocnienie podłoża poprzez zastosowanie 775 betonowych kolumn.

Aby rozpocząć prace związane z fundamentowaniem, konieczne było usunięcie i przeniesienie istniejącej kanalizacji teletechnicznej, co zostało zapoczątkowane w sierpniu 2021r. Miesiąc później, w fundamentach hali, gdzie w przyszłości będzie pracowała suwnica, wykonano kolumny o długości ponad 18 m.

Kolejnym etapem prac było położenie fundamentów, przy realizacji których użyto 820 m3 betonu oraz 80 000 kg stali zbrojeniowej. Realizacja fundamentów zostanie zakończona w grudniu 2021r.

Równolegle były realizowane prace związane z izolacją fundamentów, zasypkami z pospółki wewnątrz obiektu, a także prace związane z wykonaniem kanalizacji sanitarnej podposadzkowej. W listopadzie rozpoczęła się realizacja ścian żelbetowych na parterze budynku nr 2 – obecnie postęp tej pracy wynosi 40%.

Budowa jest realizowana przy wsparciu dwóch żurawi wieżowych. Mają one bardzo duże udźwigi, co w przyszłości pozwoli bezproblemowo zamontować stropy prefabrykowane. Z uwagi na bliskość kanału żeglugowego, nie ma możliwości obrotu wysięgnika żurawia nad kanałem, gdzie wprowadzane są ogromne statki do portu. W związku z tym, żuraw będący w kolizji z kanałem, jest kotwiony po zakończeniu prac – tak, aby uniknąć wstrzymania ruchu żeglugowego.

Budowane Centrum Offshore UMG będzie siedzibą certyfikowanych laboratoriów, których funkcjonowanie wpisuje się w proces przygotowania i realizacji inwestycji w morską energetykę wiatrową. JM Rektor UMG, w swoim przemówieniu z okazji Święta Szkoły 2021, akcentował rolę Uczelni we wspieraniu sektora morskiej energetyki wiatrowej.

– Chcemy uczestniczyć w tworzeniu lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore. Robimy wszystko, aby Centrum stało się zalążkiem większego organizmu „Polskiej Doliny Offshore” – mówił prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit podczas uroczystego posiedzenia Senatu UMG.

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 50 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na marzec 2023 r.

Źródło/ fot. UMG

Zobacz podobne

Trwa budowa deptaków w Karsiborze

KM

Szef MON wyznaczył kadm. Tomasza Szubrychta na kolejną kadencję na stanowisku rektora Akademii MW

JJ

Wyjątkowy gość przy nabrzeżu Westerplatte

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie