Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Idzie odwilż. Wody Polskie monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych

Znaczny spadek temperatury powietrza spowodował rozwój zjawisk lodowych,  na zbiornikach wodnych utworzyła się pokrywa lodowa, a na rzekach lokalnie występuje śryż i lód brzegowy. W związku z pojawieniem się zjawisk lodowych na rzekach i zbiornikach wodnych, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwołał naradę z udziałem Zastępcy ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą oraz dyrektorami RZGW w Szczecinie, RZGW w Gdańsku i RZGW w Warszawie.

Podczas spotkania omówiona została obecna sytuacja hydrologiczna, w tym potencjalne zagrożenia. Lodołamacze Wód Polskich pozostają w pogotowiu. Ze względu na spodziewaną odwilż, przewidziane są rejsy patrolowe lodołamaczy oraz lokalnie prowadzona akcja lodołamania na Odrze. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią dyżury i monitorują sytuację.

Sytuacja hydrologiczna w dn. 27.12.2021 r.

RZGW w Szczecinie
Stany wód w dorzeczu Odry układają się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Baryczy. O godz. 9:30 stan ostrzegawczy był przekroczony na Budkowiczance w Krzywej Górze. W zachodnich rejonach kraju od jutra spodziewane jest ocieplenie. W czwartek planowane jest prowadzenie akcji lodołamania w okolicy Jez. Dąbie.

RZGW w Gdańsku 
Stany wód na w Regione Wodnym Dolnej Wisły układają się głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Poziom wody na stacjach morskich układa się głównie w strefie wody średniej.  Planowane są rejsy patrolowe lodołamaczy. Sytuacja na Dolnej Wiśle jest szczególnie istotna z uwagi na możliwość sprawnego i skutecznego przeprowadzenia akcji lodołamania na Zbiorniku Wodnym Włocławek, dlatego jednostki Wód Polskich będą również monitorowały ten odcinek rzeki.  

RZGW w Warszawie

Stan wód w Regionie Wodnym Środkowej Wisły układają się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Na Zbiorniku Włocławskim utworzyła się  pokrywa lodowa, która sięga Kępy Ośnickiej. Powyżej, do rejonu Wykowo-Troszyn na rzece występuje śryż – 90% i lód brzegowy – 10%. Powyżej aż do ujścia Narwi utrzymuje się śryż – 60%. Pracownicy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziwej stale monitorują warunki hydrologiczne i meteorologiczne.

RZGW w Lublinie 
Na Bugu utworzyła się pokrywa lodowa. Z uwagi na prognozowane w tym rejonie w najbliższych dobach utrzymywanie się ujemnej temperatury powietrza, sytuacja na rzece jest stale monitorowana przez pracowników Wód Polskich.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Koszmarny wypadek na Malediwach. Zginął Polak

BS

Minister Andrzej Adamczyk: we wtorek umowa na drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej

MZ

Polska gospodarka morska nie spowalnia tempa!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie