Polski Portal Morski
Aktualności

Trwają poszukiwania statku z 9 osobami na pokładzie

Od późnego popołudnia w niedzielę trwają poszukiwania kutra, który miał zawinąć do portu Güiria w północno-wschodniej Wenezueli. Statek wypłynął z jednego z miast w pobliskim Trynidad i Tobago. Na pokładzie znajdowała się kilkuosobowa rodzina i załoga.

O zaginięciu statku, który w piątek wypłynął z wyspiarskiego państwa Trynidad i Tobago i miał przybyć do Wenezueli w sobotę po pokonaniu stukilometrowego dystansu, powiadomili straż przybrzeżną krewni wenezuelskiej rodziny, która wcześniej nielegalnie przekroczyła granicę, by potajemnie zaopatrzyć się w produkty żywnościowe przed Świętami w dobrze prosperującym Trynidad i Tobago.

Wielu mieszkańców Wenezueli – znajdującej się na skraju zapaści gospodarczej i cierpiącej na niedobory podstawowych produktów ucieka z kraju rządzonego przez prezydenta Nicolasa Maduro i jego Zjednoczoną Socjalistyczną Partię Wenezueli (PSUV) do pobliskiego Trynidad i Tobago.

W regionie pływa cały szereg prywatnych kutrów przewożących uciekinierów (w jedną stronę) i Wenezuelczyków udających się na zakupy (tam i z powrotem) w portach Trynidad i Tobago.

Poszukiwana rodzina miała zamiar nabyć żywność i zabawki dla dzieci pod choinkę, a potem powrócić do kraju – pisze AFP powołując się na świadków.

Od 2018 r. w wyniku wypadków morskich zginęło ponad 100 osób na tym obszarze. W grudniu 2020 r. doszło do zatonięcia kutra z 30 osobami na pokładzie podczas jego rejsu powrotnego z Trynidad i Tobago do portu Güiria. „Kutry i łodzie często są załadowane ponad miarę, a ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia” – pisze AFP.

Spośród 5 mln Wenezuelczyków, którzy opuścili Wenezuelę w okresie od 2015 r. do 2021 r., w Trynidad i Tobago osiadło 25 tys. osob. 16 tys. spośród nich zalegalizowało swój pobyt w tym 1,3-milionowym Trynidad i Tobago.

źródło PAP/ fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Miliardy złotych zainwestowane przez ORLEN zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polaków

PL

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

KM

Ministrowie obrony Szwecji i Niemiec podpisali umowę o współpracy

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie