Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Warszawa/ W Porcie Czerniakowskim powstanie budynek usługowy z bosmanatem

Konkurs na projekt budynku usługowego z bosmanatem w Porcie Czerniakowskim rozpisał stołeczny zarząd zieleni wspólnie z warszawskim oddziałem SARP. Pula nagród wynosi 70 tys. zł – poinformował w poniedziałek ratusz.

„To będzie kluczowy element rewitalizacji Portu Czerniakowskiego. Tu świat wodniaków styka się z miastem. W porcie jest ok. 150 miejsc cumowniczych, są barki mieszkalne, można na jego terenie przeprowadzić drobne naprawy, w bosmanacie załatwia się formalności” – zapowiedział pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski.

W warunkach konkursu na projekt budynku usługowego z bosmanatem przewidziano powstanie otwartej przestrzeni gastronomicznej z restauracją, a także kawiarni z tarasem. Mają znaleźć się tam siłownia i sauny. Bosmanat będzie spinał przestrzeń wokół portu zarówno z miastem jak i z bulwarami wiślanymi.

Obecnie bosmanat to niewielki niebieski domek naprzeciw Solca, widoczny z Wisłostrady. Budynek, który tam powstanie, będzie miał dwie kondygnacje od strony miasta oraz dodatkową podziemną na skarpie od strony Wisły.

„Chcemy, żeby w bosmanacie mieszkańcy mogli ten świat zobaczyć i uzyskać informacje dotyczące wszelkiego rodzaju aktywności sportowych, rekreacyjnych i żeglugowych realizowanych przez cały sezon” – powiedział Jan Piotrowski.

W tym sezonie zorganizowano tam m.in. zajęcia kajakarskie, wioślarskie oraz zajęcia żeglarskie dla dzieci i młodzieży. Od jesieni na terenie portu działa pływająca sauna, są też nowe pomosty przeznaczone dla sportów wioślarskich, a także kajak polo. Oba pomysły zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można zgłaszać do 10 stycznia 2022 roku, rozstrzygnięcie 25 kwietnia 2022 r.

Jury przewodniczy architektka i urbanistka Magdalena Staniszkis, z kolei miasto reprezentuje koordynatorka ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Źródło/ PAP/ fot.portalsamorządowy.pl

Zobacz podobne

Polska i państwa regionu zbudują sieć przesyłową wodoru

KM

Dar Młodzieży z akcją ratowniczą podczas regat The Tall Ships Races

BS

Drugi gazowiec z floty Grupy ORLEN płynie do Świnoujścia

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie