Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Port Gdynia bardziej konkurencyjny

Port Gdynia dzięki swojemy specyficznemu położeniu, zlokalizowanemu wśród terenów już w większości zagospodarowanych, podjął się wprowadzenia rozwiązań, które obok nowej infrastruktury wpłyną na sprawność komunikacyjną i tym samym zwiększą konkurencyjność portu w basenie Morza Bałtyckiego.

Obecnie w Porcie Gdynia wdrażany jest projekt pn. „Inteligentny system zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”, który ma na celu usprawnić płynność ruchu w dostępie drogowym do i z Portu, co pozwoli zapewnić terminowość dostarczania i odwozu ładunków.

Celem systemu zarządzania ruchem w Porcie Gdynia jest poprawa dostępu drogowego i przepływu towarów do Portu Gdynia i jego terminali, eliminacja wąskich gardeł i spiętrzeń w ciężarowym ruchu drogowym Portu oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków, które stanowią kluczowe czynniki konkurencyjności i dalszego rozwoju Portu Gdynia. Celem jest także poprawa bezpieczeństwa i komfortu transportu dla społeczeństwa Gdyni i aglomeracji Trójmiasta.

W praktyce, poprzez integrację różnych systemów teleinformatycznym, system ma zmniejszyć lub wyeliminować kolejki samochodów ciężarowych dowożących/odbierających ładunek, rozśrodkować nasycenie ruchem w istniejącej i planowanej sieci dróg Portu i otoczenia portowego, a także zarządzać parkingami w strefie oczekiwania Portu Gdynia i najkorzystniej kierować samochody ciężarowe na parkingach. W efekcie,  powstanie pierwsza w Polsce platforma cyfrowa współpracy partnerów publicznych (zarządcy infrastruktury i ruchu) i prywatnych (przedsiębiorstwa przewozowe) w działalności logistycznej.

Należy podkreślić, że projektowany przez nas system w Porcie Gdynia jest unikatowy w skali światowej, ponieważ łączy kompleksowo różne systemy posiadające zakładane funkcje teleinformatyczne, i to w odniesieniu do całego Portu. Podobne rozwiązanie awizacji kolejowej – jako unikatowe w polskich portach funkcjonuje już w Porcie Gdynia. Mamy więc doświadczenie, które postaramy się wykorzystać przy projektowaniu nowego systemu.

Port Gdynia to port uniwersalny i jeden z wiodących portów południowego Bałtyku, specjalizujący się̨ w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, jak również̇ obsłudze ładunków masowych w oparciu o specjalistyczne terminale. Strategia rozwoju portu Gdynia jest zgodna z ,,Programem rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku” i zakłada jego dalszy rozwój, który umożliwi przyjmowanie największych statków kontenerowych, masowych i pasażerskich, który łączy szlaki morskie z krajową i europejską siecią kolejową i drogową.

źródło http://www.Intermodalnews.pl/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

W wodach Bajkału rozpoczął pracę podwodny “teleskop neutrinowy”

KD

Pomorskie/ Krabik amerykański miał pojawić się na plaży w Ustce

JJ

Szkuner-Kapitan-Borchardt

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie