Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Port Gdynia bardziej konkurencyjny

Port Gdynia dzięki swojemy specyficznemu położeniu, zlokalizowanemu wśród terenów już w większości zagospodarowanych, podjął się wprowadzenia rozwiązań, które obok nowej infrastruktury wpłyną na sprawność komunikacyjną i tym samym zwiększą konkurencyjność portu w basenie Morza Bałtyckiego.

Obecnie w Porcie Gdynia wdrażany jest projekt pn. „Inteligentny system zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”, który ma na celu usprawnić płynność ruchu w dostępie drogowym do i z Portu, co pozwoli zapewnić terminowość dostarczania i odwozu ładunków.

Celem systemu zarządzania ruchem w Porcie Gdynia jest poprawa dostępu drogowego i przepływu towarów do Portu Gdynia i jego terminali, eliminacja wąskich gardeł i spiętrzeń w ciężarowym ruchu drogowym Portu oraz terminowość dostarczania i odwozu ładunków, które stanowią kluczowe czynniki konkurencyjności i dalszego rozwoju Portu Gdynia. Celem jest także poprawa bezpieczeństwa i komfortu transportu dla społeczeństwa Gdyni i aglomeracji Trójmiasta.

W praktyce, poprzez integrację różnych systemów teleinformatycznym, system ma zmniejszyć lub wyeliminować kolejki samochodów ciężarowych dowożących/odbierających ładunek, rozśrodkować nasycenie ruchem w istniejącej i planowanej sieci dróg Portu i otoczenia portowego, a także zarządzać parkingami w strefie oczekiwania Portu Gdynia i najkorzystniej kierować samochody ciężarowe na parkingach. W efekcie,  powstanie pierwsza w Polsce platforma cyfrowa współpracy partnerów publicznych (zarządcy infrastruktury i ruchu) i prywatnych (przedsiębiorstwa przewozowe) w działalności logistycznej.

Należy podkreślić, że projektowany przez nas system w Porcie Gdynia jest unikatowy w skali światowej, ponieważ łączy kompleksowo różne systemy posiadające zakładane funkcje teleinformatyczne, i to w odniesieniu do całego Portu. Podobne rozwiązanie awizacji kolejowej – jako unikatowe w polskich portach funkcjonuje już w Porcie Gdynia. Mamy więc doświadczenie, które postaramy się wykorzystać przy projektowaniu nowego systemu.

Port Gdynia to port uniwersalny i jeden z wiodących portów południowego Bałtyku, specjalizujący się̨ w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, jak również̇ obsłudze ładunków masowych w oparciu o specjalistyczne terminale. Strategia rozwoju portu Gdynia jest zgodna z ,,Programem rozwoju polskich portów morskich do 2030 roku” i zakłada jego dalszy rozwój, który umożliwi przyjmowanie największych statków kontenerowych, masowych i pasażerskich, który łączy szlaki morskie z krajową i europejską siecią kolejową i drogową.

źródło http://www.Intermodalnews.pl/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Wody Polskie: budowa polderu poniżej ujścia rzeki Bytomki – inwestycją gminy

JJ

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

KM

Jaki los czeka klif? Naukowcy zajęli stanowisko

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie