Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra

Narodowe Muzeum Morskie zakupiło nową łódź do monitorowania wraków na Bałtyku

NMM WODNIK”, łódź hybrydowa typu RIB, będzie nam służyć do działań związanych z ochroną morskiego dziedzictwa kulturowego, w tym przede wszystkim do podwodnej inwentaryzacji i monitoringu stanu zachowania wraków w Bałtyku.

Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu w system nawigacyjny, urządzenia do obsługi nurków, m. in. trap i żurawik, oraz przestrzeni w części rufowej, z jednostki będą mogły być prowadzone także podwodne badania archeologiczne przy użyciu eżektora.

„NMM WODNIK” przez najbliższe miesiące będzie zimował w Bazie Oznakowania Nawigacyjnego w Gdańsku . Przedstawiamy kilka ciekawostek dotyczących łodzi.”WODNIK” ma długość 12,5 m, szerokość: 3,6 m i zanurzenie 0,70 m; napędzają go dwa silniki zaburtowe Yamaha o mocy 2 x 150 KM, pozwalając na osiągnięcie prędkości do ok. 30 węzłów .Maksymalna ilość załogi to 10-12 osób. Łodzie tego typu są wykorzystywane m. in. przez służby ratownicze, Policję i Straż Graniczną. Imię „WODNIK” to nie tylko upamiętnienie naszego dawnego muzealnego statku badawczego o nazwie „Wodnik”, z którego prowadzono archeologiczne badania podwodne w latach 70 i 80-tych XX w., w tym wraków „Miedziowca” i „Solena”; to również nawiązanie do należącego do floty polskiej galeonu „Wodnik” (w źródłach „Meerman”), który brał udział m.in. w bitwie pod Oliwą w 1627 r.

źródło / fot. NMM

Zobacz podobne

Zachodnia Obwodnica Szczecina. Za kilka miesięcy zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę

BS

PIG: Kontrole graniczne to „element zagrożenia gospodarczego”

BS

Masowiec PŻM „Sopot” oficjalnie ochrzczony [WIDEO]

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie