Polski Portal Morski
Aktualności

PFN: jacht „I Love Poland” popłynie w regatach transatlantyckich

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa, pierwszy raz popłynie w regatach transatlantyckich – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN.

„I Love Poland” będzie się ścigał w dorocznych regatach Royal Ocean Racing Club na trasie 3 tys. mil morskich – przekazał Brodowski. Wyścig zaczyna się na Wyspach Kanaryjskich, a kończy się na Karaibach.

Przez Atlantyk popłynie 14-osobowa załoga składająca się z laureatów prowadzonych przez PFN szkoleń dla młodych żeglarzy, chcących pływać na największych jachtach regatowych na świecie z kapitanem „I Love Poland” Grzegorzem Baranowskim.

„To pierwszy wyścig przez Atlantyk i najdłuższa dotychczas trasa wyścigu dla +I Love Poland+ – w zależności od warunków pogodowych załoga powinna płynąć od 10 do kilkunastu dni” – mówił PAP Brodowski.

Z Puerto Calero na Lanzarote do St. George na Grenadzie w RORC Transatlantic Race ścigać się będzie ponad 30 jedno i wielokadłubowych jachtów z 22 krajów – od 10-metrowego jachtu Jangada po 33-metrowy Comanche, rekordzistę w żegludze jednokadłubowców przez Atlantyk.

W tej samej klasie co „I Love Poland” w sobotę startować będzie Volvo Open 70. W tegorocznej edycji regat zamierzają też płynąć inne polskie łodzie.

Rekord tych transatlantyckich regat dla jednokadłubowców wynosi 10 dni 5 godzin 47 minut i 11 sekund i należy do 130-stopowej (prawie 40 metrów) łodzi klasy „My Song”, należącej do Włocha Piera Luigi Loro Piany.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – wówczas ze 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Później załoga jachtu – z ograniczeniami wynikającymi z pandemii – uczestniczyła w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 roku. W kolejnych edycjach wyłoniono nowych członków załogi.

Źródło/fot.: PAP

Zobacz podobne

Nowa baza lodołamaczy w Szczecinie

KM

PKN Orlen: ruszają stacje paliw na wodach Mazur, Bałtyku i Zalewu Zegrzyńskiego

KM

Dwie cenne szable oficerskie trafiły do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie