Polski Portal Morski
Aktualności

Rekord przeładunków w Bazie Paliw w Dębogórzu

Rok 2021 okazał się być rekordowym w całej historii Bazy Paliw w Dębogórzu w odniesieniu do ilości paliwa rozładowanego z transportu morskiego. Łącznie rozładowano 2.722.857 m3 oleju napędowego (tj. ok. 2 mln 267 tyś ton). Jest to o 35% więcej niż w roku 2020.

Terminal naftowy w Dębogórzu to jeden z najważniejszych elementów dywersyfikacji zaopatrzenia kraju w paliwa płynne. Umożliwia na szeroką skalę import paliwa drogą morską z dowolnego regionu świata.

Terminal obsługuje przede wszystkim przeładunek paliw z tankowców przybijających do nabrzeży portu w Gdyni. Później produkt trafia głównej części magazynowej bazy, a stamtąd rurociągami do terminalu kolejowego, gdzie działają cztery fronty załadunku składów kolejowych.

Rozbudowa baz paliw

Trzeci etap rozbudowy baz paliw PERN zakłada w drugiej fazie budowę aż 8 zbiorników o łącznej pojemności 256 tys. m3 do magazynowania produktów naftowych III klasy wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Przetarg dotyczy realizacji 8 zbiorników, każdy o pojemności 32 tys. m3, w czterech lokalizacjach:

  • zbiornik w Bazie Paliw nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej,
  • 2 zbiorniki w Bazie Paliw nr 3 w Boronowie,
  • 3 zbiorniki w Bazie Paliw nr 4 w Rejowcu,
  • 2 zbiorniki w Bazie Paliw nr 21 w Dębogórzu.

Źródło: PERN fot.: Adobe Stock

Zobacz podobne

Naftoserwis zbadał stan nowego rurociągu na terenie IKS „Solino” z Grupy Orlen

BS

PGZ SW podsumowuje rok 2022

BS

Nowy Terminal Promowy w Porcie Gdynia otwiera korytarz morski na Adriatyk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie