Polski Portal Morski
Aktualności

Rosną przewozy kolei towarowej w Polsce

W listopadzie 2021 masa przewiezionych towarów wyniosła 22,3 mln ton i wzrosła o 1,6 mln ton (7,9%) w porównaniu do listopada 2020 r. Większa niż w poprzednim roku była także praca przewozowa, która wyniosła niemal 5 mld tonokilometrów, co stanowiło wzrost o 154,5 mln tonokilometrów (3,2%), natomiast praca eksploatacyjna osiągnęła poziom 7,0 mln pociągokilometrów, co przełożyło się na spadek o 0,1 mln (-1,4%). Średnia odległość przewozu 1 tony towaru była o 10 km niższa niż w listopadzie 2020 r. – informuje Urząd Transportu Kolejowego.

W zakresie masy przewiezionych ładunków listopad okazał się lepszy od października o 0,2 mln ton (1,1%). Niższe wartości osiągnęły za to praca przewozowa i praca eksploatacyjna. W przypadku tej pierwszej spadek wyniósł 181 mln tonokilometrów (-3,5%), a praca eksploatacyjna była niższa o 0,4 mln pociągokilometrów (-5,4%). Dystans średniego przewozu był krótszy o 11 km.

„Wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie nastąpił w przetwórstwie przemysłowym i branży automotive, co miało realne przełożenie na większą ilość przewożonych towarów. Pora roku wpłynęła także na większe wydobycie paliw, co również ma odzwierciedlenie w sytuacji transportowej. Wydaje się też, że napięta sytuacja na wschodniej granicy Polski nie wpłynęła na ograniczenia w transporcie intermodalnym, czego początkowo się obawiano” – komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Łączna masa towarów przewiezionych na przestrzeni 11 miesięcy 2021 r. była większa o ponad 20,5 mln ton (10%) od masy przewiezionej w okresie styczeń – listopad 2020 r. Analogicznie praca przewozowa była większa o ponad 3,6 mld tonokilometrów (7,6%), a praca eksploatacyjna o 4,7 mln pociągokilometrów (6,7%). Średnia odległość przejazdu wyniosła za ten okres 229 km i była niższa niż w analogicznym okresie sprzed roku o 5 km.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/01/03/rosna-przewozy-kolei-towarowej-w-polsce/ fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Jakóbik: Przyspieszenie offshore, czyli co zawiera umowa sektorowa

JJ

GAZ-SYSTEM wyłonił potencjalnych dostawców jednostki Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

KM

Milion aut przejechało przez tunel w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie