Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko

Odwilż. Wody Polskie monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych

Grudniowe mrozy spowodowały rozwój zjawisk lodowych, na zbiornikach wodnych utworzyła się pokrywa lodowa, a na rzekach lokalnie pojawił się śryż i lód brzegowy. Ze względu na nagłą odwilż i ryzyko pojawienia się podtopień, na Odrze z końcem grudnia przeprowadzona została akcja lodołamania, natomiast na Dolnej Wiśle odbyły się rejsy patrolowe lodołamaczy.

Obecnie na rzekach obserwowane są lokalne wahania stanów wody, co jest związane z przemieszczaniem się zjawisk lodowych. Zjawisko to w szczególności obserwowane jest obecnie na Bugu oraz w zlewni Narwii. Ekipy Wód Polskich prowadzą stały monitoring sytuacji na rzekach. Poniżej prezentujemy chronologiczne wpisy od 27 grudnia 2021 r., z relacjami dzień po dniu.


Aktualizacja z  stycznia 2022

Po wczorajszym rejsie patrolowym lodołamaczy na Wiśle i ocenie sytuacji, dziś nie ma konieczności takiego rejsu, jednostki pozostaną w porcie. Obecnie na patrolowanym odcinku Wisły tylko lokalnie widoczne są zjawiska lodowe, które sukcesywnie topnieją, dzięki utrzymującym się – również w nocy – dodatnim temeraturom oraz opadom deszczu. Obecnie w rejonie nie ma zagrożenia powodziami i podtopieniami.

Zjawiska lodowe przemieszczają się również innymi rzekami. Lokalnie, zwłaszcza w zlewni Narwii oraz na Bugu, obserwowane są wahania stanu wody, do poziomu stanu ostrzegawczego. Na Bugu w Rejonie Wyszkowa sytuacja obecnie się stabilizuje. Ekipy Wod Polskich prowadzą bieżący monitoring sytuacji na rzekach. Centra Operacyjne analizują aktualną sytuacje hydrologiczną i meteorologiczną oraz prognozy.


Aktualizacja z 3 stycznia 2022

Dwa lodołamacze o 7.00 wypłynęły w rejs patrolowy po Wiśle. Orkan i Sokół z Włocławka dotarły w okolice Popłacina, a następnie mostu w Płocku, gdzie rozbiły nagromadzoną krę, co ułatwia spływanie lodu w dół rzeki.

Załogi jednostek przez cały dzień, do zmroku monitorowały sytuację na tym odcinku Wisły, zwłaszcza przemieszczanie się zjawisk lodowych. Obecnie nie występuje związane z tym zjawiskiem zagrożenie powodziowe. Dziś rano wodowskaz Brama Płock wskazywał 138 cm.

Celem rejsu patrolowego lodołamaczy była ocena warunków, jakie panują na newralgicznych odcinkach Wisły, gdzie topniejąca kra ma tendencję do gromadzenia się. Jednostki zakończą rejs patrolowy około godz. 16.00, powróciły do bazy we Włocławku. Na rzece lokalnie widoczny jest lód brzegowy, miejscami widoczna jest kra, do 30%. Rzeka jest wolna i obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe. Centra Operacyjne Wód Polskich na bieżąco monitorują prognozy, sytuację na wodowskazach oraz pracę zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych. 

źródło/ Fot.Wody Polskie

Zobacz podobne

Rozformowanie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu

KM

Tunel pod Świną – już wkrótce ruszy „Wielki Kret”

AB

Tunel w Świnoujściu – precyzja co do milimetra

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie