Polski Portal Morski
Aktualności

Zakończyła się budowa Gazociągu Polska-Litwa

Litwa zakończyła budowę swojego odcinka GIPL – gazowego połączenia z Polską. Gazociąg został już zapełniony gazem.

O ukończeniu inwestycji po litewskiej stronie poinformował Amber Grid – operator litewskiej części gazociągu GIPL. Planowane uruchomienie nastąpić ma w połowie 2022 roku. Ogłoszenie konkretnego terminu wymaga uzgodnienia go z Gaz-Systemem – operatorem polskiej części gazociągu – dodaje litewska spółka cytowana przez agencję BNS.

Z informacji przekazanych litewskiej Państwowej Radzie Regulacji Energetyki przez Klaipedos nafta o zakupie statku-gazowca do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) wynika, że po uruchomieniu nowego bloku elektrowni w Ostrołęce będzie on najprawdopodobniej zasilany gazem skroplonym z terminalu w Kłajpedzie.

Ponadto przewiduje się, że w latach 2026-2028 zdolności GIPL w Polsce zostaną zwiększone, gdyż plan rozwoju przygotowany przez krajowego operatora systemu przesyłowego Gaz-System na 10 lat przewiduje wzrost zużycia gazu.

GIPL znacząco wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w regionie. Połączy rynki gazowe Litwy, krajów bałtyckich i Finlandii z zachodnią częścią Unii Europejskiej. Jego łączna długość wynosi 508 km, z czego 165 km leży na terytorium Litwy, a 343 km na terenie Polski.

Całkowity koszt projektu GIPL to około 0,5 mld euro. Ponad 60 proc. środków na realizację projektu pochodzi z Komisji Europejskiej. W finansowanie projektu zaangażowani są również operatorzy systemów przesyłowych gazu na Łotwie i w Estonii.

Kiedy zostanie ukończona polska część gazociągu? Według informacji ze strony Gaz-Systemu, wykonawcy muszą oddać poszczególne odcinki gazociągu i inną potrzebną infrastrukturę do lipca 2022 r.

Polski operator wylicza korzyści z inwestycji: „Gazociąg przyczyni się do eliminacji tzw. „wysp energetycznych”, czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej, zapewniając również dostęp do globalnego rynku LNG, np. poprzez terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Powstanie gazociągu wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym, zwłaszcza w układach kogeneracyjnych, przy jednoczesnej produkcji ciepła i energii.

Inwestycja przyczyni się do wzrostu konkurencyjności północno-wschodnich regionów Polski. Nowa infrastruktura przesyłowa pozwoli na odbiór paliwa gazowego za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej, ale także na bezpośrednie przyłączenie dużych odbiorców przemysłowych do systemu gazociągów wysokiego ciśnienia. Pojawi się ponadto możliwość gazyfikacji regionów do tej pory pozbawionych dostępu do gazu ziemnego”.

Źródło: https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/litwa-ma-gotowy-gazociąg-do-polski-co-z-polskim-odcinkiem/ar-AASxeFh?li=BBr5KbO

fot.: Radio5

Zobacz podobne

MKiŚ i MRiRW: miliard złotych na OZE na terenach wiejskich z programu „Energia dla wsi”

JK

PortSzczecin podwoi ilość obsługiwanych ładunków!

KM

Gazociągi lądowe FSRU z kompletem decyzji środowiskowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie