Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

PŻB otrzymała już dofinansowanie na zakup promu

Kołobrzeski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka otrzymał od Skarbu Państwa wsparcie w wysokości 140 milionów złotych na zakup nowego promu.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk uczestniczył w poniedziałek na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku w konferencji prasowej dotyczącej rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

„Ostatnie dni grudnia przyniosły bieżące dofinansowanie dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w kwocie 140 mln zł, które już trafiły na konto przedsiębiorstwa i ma za zadanie wypełnić lukę inwestycyjną w ramach uzupełnienia tonażu w 2023 roku do momentu wejścia do eksploatacji nowych jednostek” – powiedział w Gdańsku Gróbarczyk.

Gróbarczyk podkreślił, że PŻB jest w pełni przygotowana do procesu inwestycyjnego pozyskania nowych jednostek – wyczarterowania bądź kupienia – oraz budowy jednostki w ramach Programu „Batory”.

Obecny na konferencji prasowej kołobrzeski poseł PiS Czesław Hoc dodał, że jeszcze kilka lat temu PŻB miała być sprzedana za przysłowiową czapkę gruszek, a teraz jest potentatem na Bałtyku.

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski powiedział, że firma dysponuje obecnie pięcioma promami.

„Dzięki dofinansowaniu, jakie udało się uzyskać ze Skarbu Państwa, Program +Batory+ doprowadzi do tego, że przy powiększeniu o jedną jednostkę uzyskamy ponad 40-procentowy wzrost linii ładunkowej Świnoujście – Ystad” – powiedział Madejski i dodał, że dzięki temu pozycja PŻB znacząco wzrośnie i firma będzie mogła konkurować z innymi armatorami.

140 mln zł ze Skarbu Państwa ma być przeznaczone na pozyskanie kolejnej jednostki dla PŻB do końca 2023 r.

Źródło: PAP fot.: Polska Żegluga Bałtycka S.A.

Zobacz podobne

Wstępna umowa dzierżawy gruntów portu morskiego na potrzeby bazy serwisowej farm wiatrowych

KM

Młodzi strażacy odkrywają tajemnice Portowej Straży Pożarnej w Porcie Szczecin-Świnoujście

PL

VIII Międzynarodowy Kongres Morski przełożony na 2021 rok

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie