Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

PŻB otrzymała już dofinansowanie na zakup promu

Kołobrzeski armator promowy Polska Żegluga Bałtycka otrzymał od Skarbu Państwa wsparcie w wysokości 140 milionów złotych na zakup nowego promu.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk uczestniczył w poniedziałek na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku w konferencji prasowej dotyczącej rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

„Ostatnie dni grudnia przyniosły bieżące dofinansowanie dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w kwocie 140 mln zł, które już trafiły na konto przedsiębiorstwa i ma za zadanie wypełnić lukę inwestycyjną w ramach uzupełnienia tonażu w 2023 roku do momentu wejścia do eksploatacji nowych jednostek” – powiedział w Gdańsku Gróbarczyk.

Gróbarczyk podkreślił, że PŻB jest w pełni przygotowana do procesu inwestycyjnego pozyskania nowych jednostek – wyczarterowania bądź kupienia – oraz budowy jednostki w ramach Programu „Batory”.

Obecny na konferencji prasowej kołobrzeski poseł PiS Czesław Hoc dodał, że jeszcze kilka lat temu PŻB miała być sprzedana za przysłowiową czapkę gruszek, a teraz jest potentatem na Bałtyku.

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski powiedział, że firma dysponuje obecnie pięcioma promami.

„Dzięki dofinansowaniu, jakie udało się uzyskać ze Skarbu Państwa, Program +Batory+ doprowadzi do tego, że przy powiększeniu o jedną jednostkę uzyskamy ponad 40-procentowy wzrost linii ładunkowej Świnoujście – Ystad” – powiedział Madejski i dodał, że dzięki temu pozycja PŻB znacząco wzrośnie i firma będzie mogła konkurować z innymi armatorami.

140 mln zł ze Skarbu Państwa ma być przeznaczone na pozyskanie kolejnej jednostki dla PŻB do końca 2023 r.

Źródło: PAP fot.: Polska Żegluga Bałtycka S.A.

Zobacz podobne

Wojska Chin symulowały atak na Tajwan

KM

XII Edycja Funduszu Naturalnej Energii. GAZ – SYSTEM przekaże granty na projekty ekologiczne

KM

Zakończenie budowy gazociągu Strachocina – Pogórska Wola

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie