Polski Portal Morski
Aktualności

PERN: w 2021 r. o prawie jedną trzecią wzrosły przeładunki paliw z morza w porównaniu z rekordowym 2019 r.

W bazie paliw w Dębogórzu PERN rozładował 2,3 mln ton oleju napędowego, to o jedną trzecią więcej niż w rekordowym 2019 roku – poinformował we wtorek PERN.

Operator podał, że baza w Dębogórzu przeładowała prawie o jedną trzecią więcej paliw z morza w 2021 roku niż w rekordowym roku 2019. „Baza paliw PERN w Dębogórzu jest dla naszego kraju paliwowym oknem na świat. W ubiegłym roku rozładowała w sumie około 2,3 mln ton oleju napędowego. Rozwój wynika ze wzrostu zapotrzebowania na paliwa płynne w kraju i jest możliwy dzięki inwestycjom realizowanym przez PERN” – podała spółka.

Inwestycje PERN w bazie paliw w Dębogórzu do 2024 roku, w samą infrastrukturę kolejową, przekroczą 40 mln zł. Baza niedawno powiększyła się o dwa nowe zbiorniki po 32 tys. m sześc. każdy. Dzięki rozbudowie jej pojemość magazynowa wzrosła do prawie 260 tys. m sześc. Obecnie budowany jest kolejny zbiornik, który zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Jednocześnie trwa wybór wykonawcy kolejnych dwóch zbiorników.

W bazie w Dębogórzu PERN modernizuje także front załadunkowy cystern kolejowych, oraz powiększa bocznicę kolejową. W efekcie liczba załadowanych cystern zwiększy się tam o połowę. To – zdaniem spółki – wzmocni stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych.

„O potrzebie inwestycji w tym obszarze świadczy fakt, że już teraz notujemy rekordowe załadunki na kolej z tej bazy. W 2021 roku wzrost w porównaniu z rekordowym 2019 rokiem wyniósł aż jedną piątą. Celem zmian, które teraz realizujemy jest utrzymanie jak najwyższych obrotów bazy w kolejnych latach” – podkreślił wiceprezes PERN Rafał Miland.

„Dzięki współpracy PERN z Zarządem Morskiego Portu Gdynia stale modernizowane jest Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych zlokalizowane w porcie gdyńskim. Baza w Dębogórzu niebawem będzie mogła skorzystać z podwyższonego nalewaka do rozładunku dużych tankowców – powyżej 30 tys. ton. Jest to drugie urządzenie tego typu na wyposażeniu Stanowiska. Co więcej w obecnym roku zostanie przeprowadzone pogłębienie podejścia do Stanowiska, dzięki czemu możliwa będzie obsługa tankowców o zanurzeniu do 15 m. Dzięki tym inwestycjom zwiększy się bezpieczeństwo ciągłości pracy instalacji przeładunkowej oraz umożliwiona będzie obsługa znacznie większych jednostek” – poinformował PERN.

PERN to krajowy lider logistyki surowcowo-paliwowej i strategiczna spółka gwarantująca bezpieczeństwo energetyczne Polski, a tym samym także Unii Europejskiej, w zakresie dostaw ropy. Podstawowa działalność spółki to eksploatacja sieci rurociągów transportujących ropę naftową dla największych producentów paliw w Polsce oraz w Niemczech.

Źródło: PAP Fot.: PERN S.A.

Zobacz podobne

Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką o współpracy w ramach terminala FRSU

BS

Nowy projekt wodorowy PGNiG i Politechniki Śląskiej z dofinansowaniem NCBiR

KM

Port Gdańsk testuje PCS

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie