Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Nowy most powstanie w Porcie Czerniakowskim

Zarząd Zieleni ogłosił zamówienie na zaprojektowanie mostu nad kanałem w Porcie Czerniakowskim oraz drogi dojazdowej łączącej Wisłostradę z zachodnim nabrzeżem – poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Most ma powstać do końca 2024 roku.

Nowy most zostanie zbudowany w miejscu tymczasowego drewnianego mostku zamkniętego w 2007 roku. Łączył on zachodni brzeg portu z Cyplem Czerniakowskim i ulicą Zaruskiego. W okolicy mostu, przy technicznej części portu powstaną miejsca postojowe i dojazd do zimowiska dla łodzi. Sam most będzie pieszo-rowerowy z dostępem dla pojazdów uprzywilejowanych.

Port nie jest już tylko zapleczem dla stołecznej żeglugi pasażerskiej i rekreacyjnej. Staje się nowoczesnym miejscem dla nadrzecznych aktywności.

„Tylko w ciągu ostatniego roku w Porcie Czerniakowskim pojawiły się trzy nowe pomosty pływające, które umożliwiają dalszy rozwój sportów wodnych jak wioślarstwo czy kajak polo. W basenie portowym z powodzeniem funkcjonuje pływająca sauna, która powstała dzięki inicjatywie budżetu obywatelskiego. W ramach dotacji dla organizacji pozarządowych do Portu wróciły lekcje pływania na SUP i kajakiem. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni najmłodsi mieszkańcy mogą brać udział w zajęciach żeglarskich albo spróbować sił w tradycyjnych czółnach” – powiedział pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły Jan Piotrowski. „Dla pełnoletnich miłośników rekreacji na wodzie mamy kursy motorowodne, a dla turystów rejsy tematyczne na tradycyjnych drewnianych łodziach, barkach, statkach czy łodziach motorowych” – dodał.

Na wschodnim nabrzeżu funkcjonuje ośrodek sportowy z profesjonalnymi kortami do tenisa, squasha czy boiskami do siatkówki plażowej. Są też restauracje, w których można posłuchać śpiewu nadrzecznych ptaków, bowiem nabrzeże leży w granicach obszaru Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”.

„Obszar portu w ostatnich latach podlega kolejnym modernizacjom i staje się coraz bardziej atrakcyjny. Przybywa chętnych do skorzystania z oferty rekreacyjnej, sportowej i rozrywkowej. Liczba łodzi cumujących w ostatnich czterech latach zwiększyła się blisko dwukrotnie. W ciepłe dni na tereny portu dociera rzeka rowerzystów” – zaznaczył Jan Piotrowski. „Podczas budowy zastosowane zostaną rozwiązania, które zminimalizują lub wykluczą wpływ prac na warunki siedliskowe otoczenia. Zadbamy też o zachowanie drożności istniejących ciągów pieszo-rowerowych oraz zabezpieczenie możliwości korzystania z zimowiska łodzi” – podkreślił.

Most ma powstać do końca 2024 roku. 

źródło PAP/ fot. FB Port Czerniakowski

Zobacz podobne

70 lat Polskiej Żeglugi Morskiej

KD

UMG uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza

BS

Budowa tunelu w Świnoujściu na ukończeniu

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie