Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Środowisko

Trwa budowa wrót sztormowych na Tudze na Żuławach Wiślanych

Budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze jest jedną z większych inwestycji realizowanych w ramach projektu Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II.

Wrota będą chronić miasto Nowy Dwór Gdański przez wezbraniami sztormowymi od strony Zalewu Wiślanego. Ochroniony będzie obszar ok. 100 km2, zamieszkany przez ponad 15 tysięcy osób.

Roboty prowadzone są w rejonie miejscowości Tujsk. Budowane wrota będą miały za zadanie odciąć Tugę od wód wezbrania sztormowego, powstrzymać wody powodziowe wdzierające się z Zalewu Wiślanego podczas tzw. cofki, która wywoływana jest wiatrami sztormowymi. Tego typu zjawiska często zdarzają się na terenach przyległych do Tugi. Wrota będą zamykać się automatycznie, kiedy woda w Szkarpawie podniesie się do wysokości 0,6 m n.p.m. – nadmiar będzie kierowany do Zalewu Wiślanego kanałem Pryżnik.

Koszt budowy to 33 mln zł, wszystko ma być gotowe do końca maja 2022 r. Inwestycja jest dofinansowana przez Unię Europejską.

źródło Wody Polskie, media/ fot.zulawy.gda / mat. filmowy Wody Polskie

Zobacz podobne

Do Terminala LNG w Świnoujściu dotarła 30. w tym roku dostawa gazu ziemnego

AB

Strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

KM

Powraca program Czapla?

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie