Polski Portal Morski
Aktualności

Pomorski Związek Żeglarski nowym armatorem „Pogorii”

Pod koniec ubiegłego roku legendarny żaglowiec „Pogoria” zmienił armatora. Został nim Pomorski Związek Żeglarski. Z tej okazji w piątek, 14 stycznia odbyło się symboliczne przekazanie jednostki oraz uroczyste podniesienie bandery.

Nowy armator żaglowca został wyłoniony w konkursie na prowadzenie Biura Armatorskiego „Pogorii”. Jego wynik ogłoszony został 30 października, a podmiotem któremu powierzono zadanie okazał się Pomorski Związek Żeglarski. Do końca roku trwały procedury formalne. Związek otrzymał wpis do rejestru armatorów Izby Morskiej, a także utworzył Biuro Armatorskie. Jego dyrektorem został Andrzej Szklarski – doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego. Pod koniec roku, 27 grudnia, miało miejsce przekazanie techniczne jednostki, natomiast w piątek, 14 stycznia – symboliczne podniesienie bandery na żaglowcu.

Uroczystość odbyła się w Marinie Yacht Park w Gdyni. Udział w niej wzięli przedstawieciele Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

– Bardzo się cieszę, że prezes Witkowski i Pomorski Związek Żeglarstwa podjęli to wyzwanie. Bądź co bądź „Pogoria” to żaglowiec z długoletnimi tradycjami, którego działalność i dotychczasowe funkcjonowanie wniosły wiele dobrego w rozwój całej kultury morskiej, edukacji morskiej i samego żeglarstwa. Na pewno prowadzenie i bycie armatorem takiego żaglowca to duże wyzwanie. Pomysły – których prezesowi Witkowskiemu, jak i przedstawicielom Pomorskiego Związku Żeglarskiego, z pewnością nie brakuje – mogą tylko napawać optymizmem, że będzie to żaglowiec pozwalający całej społeczności żeglarskiej w różnym wieku skorzystać z tych możliwości – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Bezpośrednio przy „Pogorii” pracować będzie sztab doświadczonych osób. Za eksploatacje jednostki odpowiadał będzie wspomniany dyrektor Biura Armatorskiego – Andrzej Szklarski. Za organizację rejsów odpowie Anna Kocur. Kapitanami jednostki pozostaną Andrzej Witowski i Tomasz Orlean, którzy od lat dowodzą jednostce.

– Pomorski Związek Żeglarski, który został od początku tego roku armatorem, chciałby tę „Pogorię” użytkować w ten sposób, żeby to, co najlepsze do tej pory w „Pogorii” było – tj. szkolenie młodzieży z całej Polski – było dalej kontynuowane. Ale również, żeby otworzyć „Pogorię” w każdym możliwym czasie dla turystów, dla mieszkańców, dla młodzieży szkolnej – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

W minionym tygodniu na „Pogorii” gościli dyrektorzy szkół podstawowych i średnich zarówno z Gdyni, jak i z całego województwa pomorskiego. Zostali oni zaproszeni, by poznać jednostkę oraz jej możliwości.

– Teraz czekamy od nich na informację, jakiego typu zajęcia przy pomocy załogi stałej – kapitanów, którzy wiele przeszli, wiele rejsów odbyli – czy też samych nauczycieli geografii, historii fizyki, chcieliby tutaj ze swoimi klasami odbyć – wyjaśnia prezes Witkowski.

Zajęcia miałyby zacząć się od 14 lutego, kiedy to „Pogoria” wróci z remontu. Jednostkę czeka szczegółowy przegląd, a także malowanie powierzchni dennych kadłuba, serwis silnika, agregatów oraz żagli.

Pomorski Związek Żeglarski zrzesza osoby, które zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem, a następnie kontynuują swoją edukację morską pływając na jednostkach o rozmaitych klasach i właściwościach.

– Wisienką na torcie tego wychowania morskiego, czy poznawania żeglowania, jest płynięcie na żaglowcu. Tutaj, mając barkentynę – flagową jednostkę Polskiego Związku Żeglarskiego – chcemy aby tę edukację morską zakończyć właśnie rejsem na „Pogorii” – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

„Pogoria” została zaprojektowana przez inż. Zygmunta Chorenia i zbudowana w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jednostka jest trójmasztową barkentyną. Jej całkowita długość wynosi 41,3 metra, szerokość 8 metrów, a zanurzenie – 3,6 metra. W ciągu przeszło 40. lat rejsów „Pogoria” zapisała na swoim koncie m.in.: okrążenie świata, wyprawa do Antarktyki czy opłynięcie przylądka Horn. Od teraz jej armatorem jest Pomorski Związek Żeglarstwa, a jej macierzystym portem – Gdynia.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. Wikipedia

Zobacz podobne

38 lat temu zatonął drobnicowiec „Busko Zdrój”

KM

Szczecin/ Umowy na przebudowę m.in. ostróg na Odrze granicznej

KM

Bułgarskie władze zamykają porty dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie