Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Przeładunki w Porcie Północnym

Port Północny to część portu morskiego Gdańsk, leżąca bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. Przeładowuje się tu głównie ładunki masowe, węgiel, rudę żelaza, ropę naftową oraz kontenery.

Jest to stosunkowo nowoczesna, głębokowodna do 15 m zanurzenia, część portu zbudowana w latach 1970–1975 razem z Rafinerią Gdańską, z którą jest połączona rurociągiem. W 1984 roku została tam zbudowana obecnie najmłodsza w Polsce latarnia morska. W 2007 ukończono budowę pierwszego głębokowodnego terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.

Nowoczesne taśmociągi, żurawie oraz urządzenia, pozwalają osiągać wysokie parametry przeładunku do 3.800ton/h. Z kolei utwardzone place składowe oraz nowoczesny sprzęt przeładunkowy pozwalają na ogromną ilość przeładunków.

W Porcie Północnym rozładowywane są przeważnie węgiel i ruda żelaza. W krótkim filmie przedstawiamy jak wyglądał jeden z przeładunów. 113 tys. ton rudy żelaza- tyle minerału rozładowanow Porcie Gdańsk. Towar przypłynął do Gdańska masowcem Eastern Glamour z kanadyjskiego portu w Quebecu.

Podczas pandemii koronawirusa największym wyzwaniem dla Gdańskiego Portu było zachowanie ciągłości przeładunków. To m.in. ona miała wpływ na awanse w rankingach największych portów europejskich, gdzie Gdański Port zajmował trzecie miejsce.

We wrześniu 2021 konsorcjum firm PORR, Rover Maritime i Roverpol zakończyło zasadniczą część budowy nowego układu falochronów w Porcie Północnym. W wyniku wartej blisko 607 mln zł inwestycji zwiększono niezależność pracy portu od warunków pogodowych i podniesiono bezpieczeństwo jego funkcjonowania oraz zdolność eksploatacyjną.

żródło Port Gdańsk, Wikipedia / fot./ mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

Algi brunatne mogą usuwać z atmosfery setki ton dwutlenku węgla rocznie

BS

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zakończył pierwszą fazę wiążącej procedury Open Season FSRU

KM

„To wielki proekologiczny projekt”. Rozpoczęła się modernizacja infrastruktury technicznej w szczecińskim porcie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie