Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Media: kanclerz Scholz koryguje kurs wobec Nord Stream 2

Wypowiedź kanclerza Scholza w obecności sekretarza generalnego NATO jest ważną korektą kursu; jeszcze w grudniu mówił, że NS2 jest projektem czysto prywatnym, a teraz powołuje się na porozumienie z USA, przewidujące restrykcje przeciwko eksportowi rosyjskiego gazu w razie agresji Rosji na Ukrainę – zauważa „FAZ”.

To, co kanclerz zapowiedział we wtorek w Berlinie podczas wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, „jest ważną korektą kursu” – konstatuje w komentarzu dziennik „Frankfurter Allgemeiene Zeitung”. Jeszcze w grudniu „Scholz utrzymywał, że Nord Stream 2 jest projektem czysto prywatnym, który zostanie rozstrzygnięty +całkowicie apolitycznie+. Gazociąg został w ten sposób skutecznie wykluczony z ewentualnych sankcji wobec Rosji”.

Teraz powołuje się na „niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie rurociągu, które przewiduje również środki przeciwko eksportowi rosyjskiego gazu w przypadku ponownej agresji Rosji na Ukrainę. Scholz słusznie wraca na stanowisko poprzedniego rządu federalnego, do którego on sam należał” – podkreśla „FAZ”.

W napiętej sytuacji, jaką stworzył Putin, „wskazane jest, aby wszystkie opcje pozostały otwarte. Obecnie w wielu stolicach, zwłaszcza w Moskwie, dokonuje się kalkulacji kosztów i korzyści. Zachód nie chce walczyć o Ukrainę, a już na pewno nie Niemcy. Tak więc cena za inwazję, o której mówi również rząd niemiecki, powinna wydawać się jak najwyższa” – pisze gazeta.

Z kolei dziennik „Suedeutsche Zeitung” zwraca uwagę, że „kanclerz Scholz po raz pierwszy ostro odniósł się do rosyjskich żądań: +Jest jasne, że będą wysokie koszty i że wszystko musi być omówione, jeśli dojdzie do interwencji wojskowej przeciwko Ukrainie+ – odpowiedział we wtorek w Berlinie na pytanie, czy rurociąg Nord Stream 2 zostanie objęty sankcjami. Do tej pory Scholz reagował niezwykle powściągliwie na wezwania, by zagrozić zatrzymaniem Nord Stream 2” – zauważa gazeta.

źródło PAP / fot. Gazprom

Zobacz podobne

Prezydent: celem jest, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą, inwestującym w badania

AB

Jacht „I Love Poland” zdobył IMA Caribbean Maxi Challenge

KM

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie