Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski

Ramiona rozładunkowe na Terminalu Przeładunkowo–Magazynowym Polimery Police

Na Terminal Przeładunkowo–Magazynowy Polimery Police – inwestycji, którą realizuje spółka Grupa Azoty Polyolefins, dotarły ramiona rozładunkowe, dzięki którym w warunkach kriogenicznych, surowce będą odbierane ze statków.

W sumie na terminalu będą zamontowane trzy ramiona – dwa do rozładunku propanu i jedno do rozładunku etylenu. Wysokość każdego z ramion to prawie 23 m.

Port Morski Police pod względem przeładunków zajmuje 4 miejsce w Polsce, po portach Trójmiasta i zespole Szczecin-Świnoujście. Osiąga rocznie w granicach 2 mln ton przeładunków. Port Morski w Policach jest przede wszystkim zapleczem transportowym Zakładów Chemicznych Police należących do Grupy Azoty.

Kompleks Polimery Police jest najważniejszą inwestycją Grupy Azoty , jego zakończenie planowane jest w 2023 roku. To jeden z największych projektów w branży chemicznej w całej Europie Centralnej, którego budżet wynosi ponad 1,5 mld euro, czyli około 7 mld złotych. Rezultatem końcowym tej inwestycji będzie powstanie na terenie zakładów chemicznych w Policach nowoczesnego kompleksu infrastrukturalnego umożliwiającego produkcję blisko pół miliona ton polipropylenu rocznie. Jest on również bardzo ważny dla branży morskiej, ponieważ częścią składową tego przedsięwzięcia jest budowany w porcie terminal przeładunkowo-magazynowy. Będzie to policki gazoport. Docelowo będzie służyć magazynowaniu surowca potrzebnego do produkcji polimerów, czyli propanu i etylenu.

źródło / fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

Już dziś oficjalne otwarcie gazociągu Baltic Pipe

BS

Prezes Portu Gdańsk: Zdolności przeładunkowe terminali zbożowych wzrosną nawet do 5,8 mln ton rocznie

AB

Prace przy Baltic Pipe za które odpowiada Gaz-System przebiegają bez zakłóceń

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie