Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Okręty wojenne Rosji, Iranu i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach morskich

Okręty wojenne Rosji, Iranu i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach morskich – poinformowała we wtorek agencja RIA Nowosti, powołując się na rosyjską Flotę Oceanu Spokojnego.

Grupa okrętów Floty Oceanu Spokojnego wpłynęła w tym dniu do portu Czabahar w południowo-wschodnim Iranie, nad Zatoką Omańską. Poza udziałem w ćwiczeniach, rosyjskie jednostki uzupełnią tam zapasy żywności, wody i paliwa.

Nie podano, kiedy dokładnie odbędą się manewry.

Okręty Floty Oceany Spokojnego wyruszyły z Władywostoku na kilka dni przed końcem 2021 roku. W trakcie obecnej wyprawy mają w planie ćwiczenia, w tym międzynarodowe, w różnych regionach świata.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podejmie w Moskwie swojego irańskiego odpowiednika Ebrahima Raisiego. Mają rozmawiać m.in. o negocjacjach w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 r. Rosja jest jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranem i w takim charakterze uczestniczy w wiedeńskich rozmowach na temat przywrócenia mocy prawnej tej umowy.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

źrodło PAP/ fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Zobacz podobne

Castoro 10 rozpoczyna budowę ostatnich kilometrów Baltic Pipe

BS

103 rocznica zaślubin Polski z morzem

BS

USA odstąpią od sankcji na firmę budującą Nord Stream 2 „ze względu na bezpieczeństwo narodowe”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie