Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Okręty wojenne Rosji, Iranu i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach morskich

Okręty wojenne Rosji, Iranu i Chin wezmą udział we wspólnych manewrach morskich – poinformowała we wtorek agencja RIA Nowosti, powołując się na rosyjską Flotę Oceanu Spokojnego.

Grupa okrętów Floty Oceanu Spokojnego wpłynęła w tym dniu do portu Czabahar w południowo-wschodnim Iranie, nad Zatoką Omańską. Poza udziałem w ćwiczeniach, rosyjskie jednostki uzupełnią tam zapasy żywności, wody i paliwa.

Nie podano, kiedy dokładnie odbędą się manewry.

Okręty Floty Oceany Spokojnego wyruszyły z Władywostoku na kilka dni przed końcem 2021 roku. W trakcie obecnej wyprawy mają w planie ćwiczenia, w tym międzynarodowe, w różnych regionach świata.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podejmie w Moskwie swojego irańskiego odpowiednika Ebrahima Raisiego. Mają rozmawiać m.in. o negocjacjach w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 r. Rosja jest jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranem i w takim charakterze uczestniczy w wiedeńskich rozmowach na temat przywrócenia mocy prawnej tej umowy.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

źrodło PAP/ fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Zobacz podobne

Pandemia zabija rynek wycieczkowców

BS

Pogłębienie toru wodnego stało się faktem. Inwestycja otwiera zachodniopomorskie porty na świat

KM

Okręty SNMCMG1 zawinęły do Portu w Tallinie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie